Karta weryfikacji szczegółowej dla projektu Ułożenie chodnika na odcinku drogi pomiędzy ul. S. Wyspiańskiego i B. Prusa (WSM/0021)

Imię: Bożena
Nazwisko: Młodzianowska
E-mail: b.mlodzianowska@zdiz.gdynia.pl
Afiliacja w strukturze urzędu: Zarząd Dróg i Zieleni
Lp. Kryteria kontrolne Tak Nie Trudno powiedzieć Nie dotyczy
1. ---
2. ---
3. ---
4. ---
5. ---
6.
7. ---
8. ---
9. ---
10. ---
11. ---
12. ---
13. ---
14. ---
15. ---
16. ---
17.
18. ---
19. ---
20. ---
21. ---
22.
23.

---
Teren działki drogowej nr 1317 obręb 0030, na której zgłoszono projekt budowy chodnika będącej przedłużeniem ul. S Wyspiańskiego w kierunku ul. Prusa jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego nr 1302, karta terenu 046 KD-D 1/2.
Zgodnie z powyższym MPZP teren przeznaczony jest pod drogę dojazdową, szerokość w liniach rozgraniczających 10,00m, obejmującą budowę jezdni i chodnika.
Chodnik o szer. min. 2,0m. winien być wyznaczony w taki sposób aby zachować możliwość wykonania jezdni.
Ponadto:
- teren położony jest w strefie ochrony konserwatorskiej historycznego rozplanowania i zabudowy z dopuszczeniem pewnych przekształceń i uzupełnień (strefa II), – wymagane pozwolenie konserwatorskie,
- część terenu 46 KD-D 1/2 znajduje się w granicach pasa ochronnego brzegu morskiego – wymagane uzgodnienie z Dyrektorem Urzędu Morskiego
- z powyższą działką drogową graniczą dwie posesje prywatne przeznaczone pod zabudowę z planowanym i jedynym możliwym dojazdem przez pas drogowy ul. Wyspiańskiego do ul. Prusa, które przy realizacji zadania muszą mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej.
W związku z powyższym budowa chodnika wymaga przeprowadzenia pełnego procesu inwestycyjnego - wykonania dokumentacji projektowej z uzyskaniem koniecznych uzgodnień i pozwoleń.
Realizacja omawianego zadania wiąże się z koniecznością usunięcia części istniejącego drzewostanu co wymagać będzie uzyskania pozwolenia – uzgodnienia z Wydziałem Ogrodnika Miasta, Miejskim Konserwatorem Zabytków.
Zgodnie z opinią Biura Ogrodnika Miasta z uwagi na silnie zadrzewiony pobliski teren i silnie z tym związany rozwinięty na tym odcinku system korzeniowy drzew, wykonując jakiekolwiek utwardzenie terenu należy zastosować technologię która oszczędzi systemy korzeniowe np. takie jak chodnik podwieszany na punktowych fundamentach lub nawierzchnie z betonu porowatego chłonącego wodę, bądź nawierzchnie terra way bez ingerowania w głąb gruntu. Wszelkie prace powinny zostać wykonane ręcznie bez użycia sprzętu ciężkiego, co znacznie podwyższa koszty realizacji zadania.

W związku z powyższym należy przyjąć następujące szacunkowe wartości wykonania zadania:
- dokumentacja projektowa wraz z wykonaniem mapy do celów projektowych,
inwentaryzacją drzew, uzyskaniem wszelkich pozwoleń i uzgodnień - 80 000,-
- budowa chodnika szer. 2,0m o nawierzchni zgodnej ze wskazaniami BOM - 105 000,-
- prace modernizacyjne na istniejącej kanalizacji deszczowej - 15 000,-
- wycinka drzew (po uzyskaniu zgody) i nasadzenia rekompensujące
narzucone prze Marszałka Wojewódzkiego - 60 000,-
- konieczność doświetlenia chodnika przyjęto - 30 000,-
SZACUNKOWY KOSZT BUDOWY CHODNIKA = 290 000,-

Ponadto koszt elementów małej architektury
- Ławki 2 szt. Z oparciem i podłokietnikiem - 3 000,-
- betonowe kosze na śmieci 2 szt. - 1 200,-

SZACUNKOWY ŁĄCZNY KOSZT ZADANIA WYNOSI: 294 200 ZŁ

Jeszcze raz należy podkreślić, że przedstawiona powyżej wartość robót jest określona szacunkowo.
Przy realizacji i uzgadnianiu dokumentacji może zostać narzucona konieczność budowy – przebudowy infrastruktury technicznej, co w znaczny sposób zwiększy koszt budowy.
Ostateczny koszt będzie możliwy do oszacowania po wykonaniu dokumentacji projektowej i uzyskaniu wszystkich wymaganych prawem uzgodnień i pozwoleń.
Data publikacji: 2020-05-18 18:18