Karta weryfikacji szczegółowej dla projektu Gdyński Butelkomat (SRO/0009)

Imię: Anna
Nazwisko: Bubel
E-mail: a.bubel@gdynia.pl
Afiliacja w strukturze urzędu: Wydział Środowiska
Lp. Kryteria kontrolne Tak Nie Trudno powiedzieć Nie dotyczy
1. ---
2. ---
3. ---
4. ---
5. ---
6.
7. ---
8. ---
9. ---
10. ---
11. ---
12. ---
13. ---
14. ---
15. ---
16. ---
17. ---
18. ---
19. ---
20. ---
21.
22.

Projekt jest sprzeczny ze strategią miasta. Gdyński system gospodarki odpadami komunalnymi zakłada, że każda nieruchomość znajdująca się na terenie Gdyni jest Punktem Gromadzenia Odpadów, w związku z czym jest już w nich przeprowadzana selektywna zbiórka odpadów.
Ustawienie automatu do zbierania butelek będzie miało wymierny efekt ekologiczny tylko wówczas, gdy będzie on częścią powszechnego systemu ogólnokrajowego. Eksploatacja takiego urządzenia jest kosztowna, zarówno ze względu na konieczność doprowadzenia podłączenia energetycznego i samych kosztów zużytej energii, jak również ze względu na konieczność bieżącego opróżniania maszyny (nawet kilka razy dziennie), transportu (co generuje dodatkową emisję spalin do środowiska) i utylizację zebranych odpadów. W przypadku, gdy automat nie jest częścią systemu o szerokim i powszechnym zasięgu, efekt ekologiczny takiej inwestycji jest ujemny.
Ponadto, rządowe prace nad przepisami dot. tzw. Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów wynikającej z przepisów unijnych, w skład której miałby wchodzić odgórny system kaucyjny butelek (PET, szklanych, puszek aluminiowych i stalowych), są na zaawansowanym poziomie. Przepisy te zobowiązują producentów do wprowadzania do obrotu opakowań zdatnych do recyklingu oraz do późniejszego odzyskiwania tych opakowań z rynku.
Dodatkowo proponowany kosztorys jest niedoszacowany – w zakresie zakupu automatu, kosztów eksploatacji, refundacji zniżek na wejściówki do instytucji kulturalnych, adaptacji modułu w aplikacji w Karcie Mieszkańca.
Data publikacji: 2021-05-10 13:25