Karta weryfikacji szczegółowej dla projektu Budowa tężni solankowej w Parku Kilońskim (2022/CHY/0016)

Imię: Małgorzata
Nazwisko: Formela
E-mail: m.formela@zdiz.gdynia.pl
Afiliacja w strukturze urzędu: Zarząd Dróg i Zieleni
Lp. Kryteria kontrolne Tak Nie Trudno powiedzieć Nie dotyczy
1. ---
2. ---
3. ---
4. ---
5. ---
6.
7. ---
8. ---
9. ---
10. ---
11. ---
12. ---
13. ---
14. ---
15. ---
16. ---
17.
18. ---
19. ---
20. ---
21. ---
22.
23.

---
Z doświadczeń eksploatacyjnych dotyczących rz.Chylonki w okolicach mostku, gdzie planowana jest budowa tężni wynika, że teren ten jest w znacznym stopniu narażony na dewastację i zanieczyszczenie. Bez stałego dozoru nie ma możliwości utrzymania wybudowanej tężni w stanie pierwotnym. Inicjator nie przewidział kosztów dozoru.
Ponadto Inicjator nie ujął w swoich obliczeniach kosztów: dostawy solanki w cysternach, zrzutu solanki do kanalizacji przed zimą/konserwacją/czyszczeniem, szkoleń pracownika od automatyki, wymiany części pogwarancyjnych/części zamiennych/automatyki i sterowników. Lokalizacja w pobliżu otwartego koryta rz.Chylonki stwarza zagrożenie zanieczyszczeniem solanki dla wód cieku.
Tężnie solankowe eksploatowane są w sezonie letnim, w czasie kiedy pogoda umożliwia naturalne inhalacje nad morzem, dodatkowo połączone z aktywnością fizyczną. W sezonie zimowym inhalacje nie będą dostępne. Nie ma zatem większego sensu budowanie tężni solankowych w terenie nadmorskim.
Dodatkowo tężnia zlokalizowana w Parku Kilońskim znajdować się będzie w sąsiedztwie bardzo ruchliwych ulic – w rejonie o dużym zanieczyszczeniu powietrza i natężeniu hałasu.
Data publikacji: 2022-06-20 12:56