Karta weryfikacji szczegółowej dla projektu Usprawnienia rowerowe na ul. Unruga i Podgórskiej (nowe ścieżki i przejazdy rowerowe, wyniesiony przejazd i przejście dla pieszych przy przedszkolu, chodniki, stojaki rowerowe) (2023/OBL/0013)

Imię: Inna
Nazwisko: Salyha
E-mail: i.salyha@gdynia.pl
Afiliacja w strukturze urzędu: Wydział Ogrodnika Miasta
Lp. Kryteria kontrolne Tak Nie Trudno powiedzieć Nie dotyczy
1. ---
2. ---
3. ---
4. ---
5. ---
6.
7. ---
8. ---
9. ---
10. ---
11. ---
12. ---
13. ---
14. ---
15. ---
16. ---
17.
18. ---
19. ---
20. ---
21. ---
22.
23.

Zieleń.
W celu umożliwienia weryfikacji i ujednolicenia projektu Wydział Ogrodnika Miasta wnosi:
1) o ponumerowanie wszystkich zadań w szczegółowym opisie,
2) o ponumerowanie wszystkich map zgodnie z zadaniami w opisie,
3) oraz o określenie które działki przepisane są do którego zadania.
Przekazanie informacji wnioskodawcy: 25.04.2023 r.
Termin naniesienia zmian: 28.04.2023 r.
Termin naniesienia zmian przedłużono do: 02.05.2023 r.


WOM przekazuje uwagi dotyczące projektu z dnia 19.05.2023 r.:
1) Zadania 5, 9 – bez uwag;
2) Zadania 2, 4, 6 – konieczność naniesienia zmian:
a) budowa przejazdu rowerowego w poprzek ul. Unruga na skrzyżowaniu Unruga/Boisko/Podgórska i włączenie drogi rowerowej w ul. Podgórską nie może kolidować z istniejącą zielenią i naruszać systemów korzeniowych nowo posadzonych drzew. Są to nasadzenia rekompensujące. Rekomendujemy budowę przejazdu rowerowego równolegle do chodnika, wzdłuż ul. Unruga. Dopuszczalna odległość od drzew - 2 m.
b) postawienie stojaków rowerowych (lokalizacje: ul. Unruga 92, Podgórska 2) nie może się odbywać kosztem zieleni. Proszę znaleźć teren, który nie jest nawierzchnią biologiczne czynną.
c) przy pomniku Unruga, przy skrzyżowaniu Unruga/Kuśnierska oraz Unruga/Kwiatkowskiego niedopuszczalny jest remont fragmentów drogi rowerowej i poprawa geometrii drogi rowerowej kosztem drogi dla pieszych oraz ich komfortu. Możemy natomiast zaproponować nasadzenie zieleni od strony drogi dla większego bezpieczeństwa rowerzystów i komfortowej jazdy w upalne dni.
3) Zadania 1, 3, 7, 8 - negatywna opinia Wydziału Ogrodnika Miasta:
a) niedopuszczalne jest korekta przebiegu dróg rowerowych kosztem drogi dla pieszych oraz ich komfortu;
b) ze względu na ochronę istniejących drzew budowa drogi rowerowej (podjazdu) w stronę lasu przy schodach nie jest możliwa do realizacji. Budowa będzie ingerowała w system korzeniowy drzew i może doprowadzić do ich zniszczenia, stopniowego usychania a nawet zamierania;
c) WOM nie wyraża zgody na utworzenie z asfaltu jednokierunkowego wlotu drogi rowerowej od strony ul. Kuśnierskiej kosztem terenu zieleni;
d) poszerzenie chodnika między ul. Kwiatkowskiego a ul. Perłową i wyznaczenie tam ciągu pieszo-rowerowego nie może mieć wpływu na istniejące nasadzenia rekompensujące. Wyznaczenie drogi rowerowej nie może się odbywać kosztem zieleni i komfortu pieszych.
Proszę o naniesienie koniecznych zmian w terminie do 22.05.2023 r. godz. 23:00.

Dodatkowy czas na wprowadzenie zmian.
Dostęp do edycji projektu do naniesienia zmian włączono i przedłużono do 25.05.2023 r. godz. 23:00


Opinia WOM z dnia 26.05.2023 r.
Projekt możliwy do realizacji pod następującymi warunkami:
1. Elementy projektowe powinny znajdować się w odległości minimum 2 m od nasadzeń rekompensujących (młode drzewa) oraz w odległości minimum 1 m od rzutu korony drzew starych.
2. Nie można dopuścić do zniszczenia lub obniżenia kondycji zdrowotnej zieleni.
3. Nie można ingerować w systemy korzeniowe, zwłaszcza w korzenie żywicielskie , które znajdują się w wierzchniej warstwie gleby (do głębokości 7 cm).
4. Rozwiązania zadań projektu nie mogą wpływać na komfort pieszych i ich bezpieczeństwo oraz ograniczenie ilości zieleni Miasta.
5. Wszelkie prace należy prowadzić w odległości minimum 1 m od rzutu korony istniejących drzew. Już na etapie dokumentacji projektowanej należy uwzględnić ochronę istniejącej zieleni na placu budowy oraz wzdłuż dróg tymczasowych oddzielając je ogrodzeniem lub stosując odeskowanie zgodnie ze sztuką ogrodową. W projekcie należy zastosować rozwiązania zapobiegające uszkodzeniu systemów korzeniowych.
6. Przy istniejących drzewach należy stosować nawierzchnie, przepuszczające wodę opadową do gruntu.
7. Dokumentację projektową należy uzgodnić z Wydziałem Ogrodnika Miasta

Data publikacji: 2023-05-31 10:01