Karta weryfikacji szczegółowej dla projektu Budowa nowych alejek na terenie leśno-rekreacyjnym między ulicami Wrocławską, Architektów i Źródlaną wraz z uzupełnieniem prac ogrodniczych (2023/ORL/0010)

Imię: Mariusz
Nazwisko: Szydłowski
E-mail: m.szydlowski@zdiz.gdynia.pl
Afiliacja w strukturze urzędu: Zarząd Dróg i Zieleni
Lp. Kryteria kontrolne Tak Nie Trudno powiedzieć Nie dotyczy
1. ---
2. ---
3. ---
4. ---
5. ---
6.
7. ---
8. ---
9. ---
10. ---
11. ---
12. ---
13. ---
14. ---
15. ---
16. ---
17.
18. ---
19. ---
20. ---
21. ---
22.
23.

Projekt i budowa kładki pieszej (Mostku) nad istniejącym ciekiem oraz dostosowanie do warunków hydrologicznych, pluwialnych i geologicznych.
Projekt budowy kładki pieszej nie zawiera kalkulacji kosztów związanych z koniecznością uzyskania zezwolenia wodoprawnego na budowę kładki wydawanego przez Państwowe gospodarstwo wodne Wody Polskie. Uzyskanie w/w zezwolenia związane jest z bardzo długim czasem oczekiwania na wydanie decyzji, który w niektórych przypadkach może trwać nawet do 2 lat. Nie można rozpocząć budowy kładki przed wydaniem zezwolenia, a w momencie jego uzyskania koszty realizacji projektu wzrosną. Poza w/w zezwoleniem projektant będzie zobowiązany do uzyskanie prawa na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane od Państwowego gospodarsta wodnego Wody Polskie.
Należy również zwrócić uwagę na dostosowanie projektu do wymogów związanych ze zwiększającą się częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, np. w postaci opadów nawalnych. Na terenie inwestycji występują utwory powierzchniowe w postaci gliny zwałowej, która jest utworem nieprzepuszczalnym, co stwarza ryzyko powstawania na tym terenie obszarów zalewowych oraz osuwiskowych.
Dodatkowym czynnikiem wpływającym na powstawanie terenów podmokłych na terenie inwestycji, jest występowanie pierwszego piętra wodonośnego na głębokości 1 metra pod powierzchnią terenu. Należy zweryfikować istniejące w tym rejonie warunki hydrologiczne, dostosować inwestycję do prognozowanych warunków pluwialnych oraz dobór roślinności, na taką która jest w stanie przetrwać na terenach podmokłych i zaabsorbować duże ilości występującej tam wody. Koniecznym będzie wykonanie ekspertyzy hydrologiczno-geologicznej , której wyniki zadecydują o możliwości posadowienia w/w kładki w tym rejonie, koszty badań nie są obecnie ujęte w projekcie.
W związku z powyższym stwierdza się, iż budowa kładki jest w obecnych warunkach nie możliwa do realizacji bez uzyskania wymaganych prawem zgód i pozwoleń.
Data publikacji: 2023-05-16 11:19