Karta weryfikacji szczegółowej dla projektu Przestrzeń wypoczynku z parkiem kieszonkowym przy plaży w Orłowie (2023/ORL/0001)

Imię: Janusz
Nazwisko: Witkowicz
E-mail: j.witkowicz@zdiz.gdynia.pl
Afiliacja w strukturze urzędu: Zarząd Dróg i Zieleni
Lp. Kryteria kontrolne Tak Nie Trudno powiedzieć Nie dotyczy
1. ---
2. ---
3. ---
4. ---
5. ---
6.
7. ---
8. ---
9. ---
10. ---
11. ---
12. ---
13. ---
14. ---
15. ---
16. ---
17.
18. ---
19. ---
20. ---
21. ---
22.
23.

---
1. Projekt zlokalizowany jest na terenie osuwiskowym (czynne osuwisko nr 77097). Wykonanie wnioskowanej konstrukcji schodów w przedmiotowej lokalizacji jest niemożliwe, gdyż zgodnie z zapisami obowiązującego mpzp - paragraf 8 ust. 1 pkt. 4 - na terenie osuwiskowym można wykonać tylko obiekty tymczasowe . Z uwagi na ograniczenia przestrzenne i własnościowe, nie istnieje także możliwość zaproponowania realizacji projektu w sąsiednim terenie.

2. Zgodnie z opinią Miejskiego Konserwatora Zabytków „wskazana lokalizacja projektu jest integralną częścią nadmorskiej części Orłowa, będącego najważniejszym obszarem historycznym Gdyni o charakterze letniskowo-kuracyjnym. Zagospodarowanie tego terenu powinno w związku z tym być realizowane wg kompleksowego programu z okolicą tj. m.in. ulicą Orłowską (dolny bieg) i ulicą Zaciszną, Promenadą Królowej Marysieńki, projektowanym Wzgórzem Mewy, skwerem Suchanka. W związku z podejmowanymi działaniami mającymi na celu konsekwentne porządkowanie wszystkich elementów zagospodarowania obszaru i dążenie do ich uspójnienia formę proponowanej strefy wypoczynku należy dostosować do innych istniejących i/ lub projektowanych elementów zagospodarowania całego obszaru historycznego”. Obowiązek dostosowania wszystkich elementów zagospodarowania obszaru do innych istniejących i/lub projektowanych elementów zagospodarowania całego obszaru historycznego musiałby zostać nałożony na projektanta. Obowiązek taki znacząco (w sposób trudny do jednoznacznej wyceny) podnosi koszty wykonania projektu oraz przedłuża czas jego realizacji.

2. 3. Umiejscowienie schodów przy istniejącym murze oporowym spowodowałoby groźbę niekontrolowanej penetracji przez ludzi terenu osuwiskowego - skarpy porośniętej lasem. Wykonanie schodów w tej lokalizacji wymagałoby także likwidacji wprowadzonych w to miejsce przez Wydział Ogrodnika Miasta pnączy, które poprawiać mają m.in. stabilność zagrożonej osuwaniem się skarpy.

4. Zgodnie z zapisami obowiązującego mpzp „nowo wprowadzona zieleń powinna nawiązywać formą do zieleni występującej na sąsiednich terenach leśnych”. W związku z przywołanym zapisem, uwzględniając, że objęty projektem teren jest w usytuowany w granicy lasu, ewentualne wprowadzona w tym miejscu zieleń nie może mieć charakteru parku kieszonkowego (nasadzeń roślinności w formie ustrukturalizowanej), nasadzenia winny stworzyć strefę przejściową (ekoton) pomiędzy lasem a plażą.

5. Projekt nie zawiera żadnych zapisów co do ewentualnej dostępności zagospodarowania dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi Ze względu na umiejscowienie w ograniczonej przestrzeni oraz uwzględniając możliwość wykonania w tym terenie jedynie obiektów tymczasowych zasada dostępności nie jest zachowana.

6. Projekt nie zawiera szczegółowego wyliczenie kosztów realizacji projektu. Zawarto jedynie bardzo ogólny zapis „Realizacja projektu – 317000 zł” co uniemożliwia dokonanie poprawności wyceny.
Data publikacji: 2023-05-31 15:08