Karta weryfikacji szczegółowej dla projektu ZWIĘKSZENIE BEZPIECZEŃSTWA UŻYTKOWNIKÓW DRÓG I ESTETYKI DZIELNICY PRZEZ USUNIĘCIE KRZEWÓW ŚLIWY AŁYCZY, KTÓRYCH OWOCE – MIRABELKI - ZANIECZYSZCZAJĄ DROGI (2024/KAG/0001)

Imię: Beata
Nazwisko: Sągin
E-mail: beata.sagin@gdynia.pl
Afiliacja w strukturze urzędu: Wydział Ogrodnika Miasta
Lp. Kryteria kontrolne Tak Nie Trudno powiedzieć Nie dotyczy
1. ---
2. ---
3. ---
4. ---
5. ---
6.
7. ---
8. ---
9. ---
10. ---
11. ---
12. ---
13. ---
14. ---
15. ---
16. ---
17.
18. ---
19. ---
20. ---
21. ---
22.
23.

---
Wydział Ogrodnika Miasta opiniuje negatywnie proponowaną wycinkę wskazanych egzemplarzy śliwy wiśniowej (ałyczy).
1. Przyczyną wycinki starych drzew i krzewów nie powinien być fakt, że wytwarzają one owoce, które stanowią uciążliwość dla części mieszkańców. W dobie dużych i szybko postępujących zmian klimatycznych każde starsze drzewo czy skupina krzewów rosnące od lat z powodzeniem w mieście są dla niego cenne świadcząc określone usługi ekosystemowe. Natomiast nowe nasadzenia przyjmują się z coraz większym trudem ze względu na zmieniające się warunki klimatyczne.
2. Ałycze we wskazanych lokalizacjach, wbrew temu co znajduje się w pozycji zatytułowanej Cel projektu i uzasadnienie potrzeby jego realizacji nie blokują przejścia pieszych – rosną na skarpach obok chodników lub schodów, a w jednym przypadku w dość sporym oddaleniu od jakichkolwiek przejść.
3. Rozwiązaniem problemu uciążliwości opadłych owoców, należy zaznaczyć że okresowego, a nie całorocznego, powinno być zwiększenie częstotliwości sprzątania wskazanych fragmentów ulic, tak aby owoce nie zalegały na chodnikach.
4. Na wycinkę drzew i krzewów rosnących na terenach objętych ochroną konserwatorską, tak jak to jest w przypadku Kamiennej Góry, należy uzyskać decyzję zezwalającą wydawaną przez Wojewódzkiego Pomorskiego Konserwatora Zabytków. Do wniosku należy dołączyć projekt nasadzeń zastępczych.
5. Na obszarze Kamiennej Góry trudno znaleźć miejsca na nowe nasadzenia drzew.
Data publikacji: 2024-05-28 14:49