Karta weryfikacji szczegółowej dla projektu Bezpieczna droga do szkoły - oświetlenie ścieżki "małym lasku" (2024/MAK/0010)

Imię: Szymon
Nazwisko: Śliwczyński
E-mail: szymon.sliwczynski@gdynia.pl
Afiliacja w strukturze urzędu: Wydział Ogrodnika Miasta
Lp. Kryteria kontrolne Tak Nie Trudno powiedzieć Nie dotyczy
1. ---
2. ---
3. ---
4. ---
5. ---
6.
7. ---
8. ---
9. ---
10. ---
11. ---
12. ---
13. ---
14. ---
15. ---
16. ---
17.
18. ---
19. ---
20. ---
21. ---
22.
23.

---
Teren na którym proponowana jest powyższa inwestycja stanowi część kompleksu leśnego cennego przyrodniczo (dz. 167 i 963 użytek gruntowy Ls). Inwestycja liniowa jaką jest budowa oświetlenia wymaga wykopu w celu położenia kabla zasilającego. Prace ziemne w zwartym zadrzewieniu wiążą się z uszkodzeniem systemu korzeniowego i zwiększeniem ryzyka wywrotu drzew. Wzdłuż ścieżki przeznaczonej do oświetlenia rośnie bardzo cenny drzewostan dębowy. Zniszczenie tak cennych drzew w wyniku prowadzenia prac ziemnych, byłoby stratą zasobu przyrodniczego nieodtwarzalną w perspektywie co najmniej kilku następnych pokoleń Gdynian.

Ponadto sztuczne oświetlenie może doprowadzić do dezorientacji zwierząt w terenie i negatywnie wpłynąć na procesy życiowe roślin.

Wprowadzenie nowego oświetlenia zwiększy również ogólne zanieczyszczenie światłem. Zanieczyszczenie światłem (tzw. light pollution) jest coraz poważniejszym problemem. Wpływa negatywnie na jakość życia i zdrowia mieszkańców, przyczyniając się m.in. do zwiększenia stresu, bezsenności, a w konsekwencji nawet do tak poważnych chorób jak nowotwory.

Mając na uwadze powyższe, Wydział Ogrodnika Miasta opiniuje negatywnie oświetlenie w lasku pomiędzy ul. Olkuską i Halicką.
Data publikacji: 2024-06-05 09:56