Karta weryfikacji szczegółowej dla projektu Instalacja przestrzenna na placu Kaszubskim "Koralowce wychodzą z morza!" (SRO/0035)

Imię: Jacek
Nazwisko: Piątek
E-mail: j.piatek@gdynia.pl
Afiliacja w strukturze urzędu: Biuro Plastyka Miasta
Lp. Kryteria kontrolne Tak Nie Trudno powiedzieć Nie dotyczy
1. ---
2. ---
3. ---
4. ---
5. ---
6.
7. ---
8. ---
9. ---
10. ---
11. ---
12. ---
13. ---
14. ---
15. ---
16. ---
17.
18. ---
19. ---
20. ---
21. ---
22.
23.

---
Proponowana lokalizacja projektu mieści się na obszarze Pomnika Historii RP.
"Prezydent RP Bronisław Komorowski uznał układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni za pomnik historii. Zgodnie z prawem wydane zostało w tej sprawie specjalne Rozporządzenie Prezydenta RP z 23 lutego 2015 r.

Pomniki historii to najwyższe krajowe wyróżnienie nadawane najważniejszym zabytkom Polski i tym samym śródmieście Gdyni znalazło się w elitarnym gronie 60 zabytków o takim statusie.

Uznanie śródmieścia Gdyni za pomnik historii poprzedziły wieloletnie przygotowania prowadzone przez Miasto Gdynię. Pierwszym krokiem było wpisanie w 2007 r. układu urbanistycznego śródmieścia Gdyni do wojewódzkiego rejestru zabytków. W ciągu kolejnych lat obszar zabytkowego śródmieścia został prawie w całości objęty ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W 2012 r. została opracowana dokumentacja zgłoszenia zabytku do uznania za pomnik historii. W maju 2014 r. Krajowa Rada Ochrony Zabytków przy Ministrze zaopiniowała pozytywnie kandydaturę Gdyni. Ostatnim etapem było uznanie przez Prezydenta RP za pomnik historii.

Tytuł pomnika historii ma przede wszystkim znaczenie prestiżowe i jest powodem do dumy. Układ śródmieścia Gdyni został już w 2007 r. uznany za zabytek oraz obowiązują na prawie całym jego terenie ustalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, określające zakres ochrony konserwatorskiej. Z punktu widzenia zasad i rygorów ochrony, ustanowienie pomnika historii nie wpływa więc istotnie na dotychczasową politykę konserwatorską i przestrzenną."

\W związku z powyższym, po wstępnej konsultacji z Miejskim Konserwatorem Zabytków, dopuszcza się jedynie okazjonalną formę instalacji bez trwałej ingerencji w zagospodarowanie Placu Kaszubskiego. Wszelkie formy instalacji tymczasowej/okazjonalnej powinny być wykonane z zachowaniem wysokiego poziomu wizualnego, materiałowego i artystycznego.
Ewentualny, wstępny szczegółowo opisany projekt musi być przedstawiony do uzgodnienia w Biurze Plastyka Miasta oraz w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Data publikacji: 2020-05-15 09:37