Montaż ogólnodostępnego defibrylatora przy kościele pw. św. Antoniego – ul. Ujejskiego 40 (4)
Skrócony opis projektu
Defibrylator zwiększa do 70% szanse na przeżycie osoby, która nie oddycha. Jest intuicyjny, wydaje jasne komunikaty głosowe i może być użyty przez osoby nieprzeszkolone. Najważniejsza jest szybka reakcja świadków zdarzenia, stąd defibrylator powinien być ogólnodostępny, zwłaszcza w dzielnicach mieszkalnych czy miejscach spotkań wielu osób. Defibrylator dostępny 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, zamontowany przy kościele pw. św. Antoniego (ul. Ujejskiego 40) zapewni bezpieczeństwo mieszkańców Wzgórza św. Maksymiliana, jak i osób odwiedzających naszą dzielnicę.
Charakter projektu
Dzielnicowy, Wzgórze Św. Maksymiliana
Typ projektu
Projekt duży
Kategorie projektu
zdrowie i polityka społeczna
Lokalizacja projektu - Adres
Ujejskiego 40Lokalizacja projektu - Opis lokalizacji
Numery i obręby działek
396, Wzgórze Św. MaksymilianaWłasność działek
Zakon FranciszkanówSzczegółowy opis projektu
Defibrylator to intuicyjne urządzenie ratujące życie. Po uruchomieniu wydaje proste komunikaty głosowe w języku polskim. Jest to urządzenie, którego może użyć każdy świadek nagłego zatrzymania krążenia. Pamiętajmy, że mózg człowieka obumiera w ciągu kilku minut od zaprzestania oddechu. Każda minuta bez oddechu oznacza 10% spadek szans ofiary na przeżycie. Nie ma na świecie kraju, w którym w tak krótkim czasie do poszkodowanego dojedzie pogotowie. Dlatego niezwykle istotna jest szybka i skuteczna reakcja świadków zdarzenia. Szybka defibrylacja zwiększa szanse przeżycia osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia nawet do 70%.
Defibrylator ma też inną, często niedocenianą zaletę: wydaje jasne komunikaty głosowe, które ułatwiają świadkom zdarzenia działanie. Pod wpływem stresu związanego z udzielaniem pierwszej pomocy, świadkowie zdarzenia mogą nie być pewni swoich działań. Defibrylator w takiej sytuacji przejmuje funkcję „szefa” – wydaje jasne komunikaty, co należy robić. Wystarczy wykonywać jego polecenia aby być pewnym, że działamy prawidłowo.
Ponadto defibrylator pomaga w uciskaniu klatki piersiowej, wskazując odpowiedni rytm diodą bądź sygnałem dźwiękowym. Niektóre modele informują o konieczności zwiększenia bądź zmniejszenia siły ucisku klatki piersiowej.
W naszej dzielnicy defibrylator znajduje się w przychodni przy ul. Legionów 67. Jest on jednakże dostępny wyłącznie w godzinach otwarcia placówki. Ponieważ do nagłego zatrzymania krążenia dochodzi bardzo często w godzinach wieczornych, istnieje uzasadniona potrzeba instalacji na wzgórzu Maksymiliana urządzenia dostępnego przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
Proponowane miejsce to teren przy kościele pw. św. Antoniego przy ul. Ujejskiego 40. Kościół pozostaje w bezpośredniej bliskości wielu bloków i domów wielorodzinnych. Często odbywają się w nim wydarzenia, w których uczestniczy dużo starszych osób. Montaż urządzenia na zewnątrz, przed wejściem do budynku, zapewniłby stały dostęp do defibrylatora. Realizacja projektu sprawi, że zarówno mieszkańcy naszej dzielnicy, jak i osoby nas odwiedzjące poczują się bezpieczniej.
Przybliżone koszty realizacji projektu
Lp. | Składowe części zadania (m.in. opis, cena ilość) | Koszt (cena x ilość) |
---|---|---|
1 | Defibrylator AED wolnostojący (AED, kapsuła, montaż i podłączenie do sieci energetycznej, tablica informacyjna) | 18600 zł |
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: | 18600 zł |