Działania na rzecz zachowania zieleni wysokiej w mieście (5)

Projekt niewybrany w głosowaniu
profil-5e624cf2453ce6.23205292
projektodawca

Skrócony opis projektu

Zachowanie istniejącej zieleni wysokiej (dojrzałych i starszych drzew) i wsparcie rosnącej zieleni w celu osiągnięcia dojrzałości – poprzez wspólne działania Gdyńskiego Centrum Kontaktu (akcja Policzmy Drzewa - inwentaryzacja zieleni miejskiej), Zarządu Dróg i Zieleni i Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych (leczenie i dalszy nadzór wyleczonej zieleni wysokiej) oraz mieszkańców Gdyni (identyfikacja drzewostanu miejskiego, raportowanie chorych drzew, monitorowanie realizacji leczenia - czyli nadzór obywatelski).

Wspólne działania poprzez wykorzystanie (po rozbudowie funkcjonalności) już istniejącej aplikacji GCK/Gdynia.pl umożliwią efektywne utworzenie szczegółowej mapy zieleni miejskiej,


Charakter projektu

Ogólnomiejski

Typ projektu

Projekt duży

Kategorie projektu

zieleń i ochrona środowiska


Lokalizacja projektu - Opis lokalizacji

Teren miasta Gdyni

Numery i obręby działek


Własność działek

---

Szczegółowy opis projektu

Uzasadnienie:
Drzewa poprawiają jakość powietrza, którym oddychamy; pomagają je ochłodzić
i odświeżyć. Według obliczeń naukowców, w czasie swego 50-letniego życia drzewo produkuje tlen o wartości ponad 150 tys. PLN. 60-cioletnia sosna produkuje w ciągu doby tyle tlenu ile potrzebują 3 osoby, potrzeba jednak tych 60 lat aby do tego dorosła. Wyrośnięty buk zaspokaja potrzeby 14 osób.

Najbardziej skuteczne są duże i stare drzewa. Przykładowo, 100-letni buk „wytwarza” w ciągu godziny 1200 litrów tlenu. Taką ilość tlenu jest w stanie „wytworzyć” dopiero posadzenie około 2700 młodych drzewek. Kiepsko wychodzimy więc na tym, kiedy wycinamy duże drzewo, nawet gdy posadzimy równocześnie 1000 nowych.

Drzewa i krzewy usuwają też z powietrza dwutlenek węgla. Szacuje się, że jedno
duże drzewo (25 m wysokości) usuwa w ciągu dnia z otoczenia tyle samo dwutlenku węgla, ile emitują domy jednorodzinne.

Liście zatrzymują kurz (pyły) oraz pomagają usuwać z atmosfery toksyczne
substancje; pochłaniają nieprzyjemne odory, zastępując je przyjemniejszymi, naturalnymi zapachami. Zatrzymują i usuwają z otoczenia szereg składników tworzących w miastach smog, takich jak: ozon, tlenek węgla, tlenki azotu, amoniak i pewne ilości dwutlenku siarki. Przy tym, wielkie drzewa usuwają 60-70 razy więcej zanieczyszczeń niż drzewa małe, a drzewa liściaste radzą sobie z nimi lepiej niż iglaste.
Drzewa pomagają wyrównywać tzw. „wyspy ciepła” będące skutkiem nadmiaru szkła
i betonu. Rozwinięte drzewa mogą latem doprowadzić temperaturę otoczenia do wartości nawet o 11 stopni niższych w porównaniu do terenów bez drzew. Obniżając zewnętrzną temperaturę, drzewa obniżają tym samym koszty ochładzania powietrza w pomieszczeniach. Dorosłe drzewo w lecie równoważy pracę pięciu dużych klimatyzatorów, pracujących 20 godz. na dobę i obniżających temperaturę otoczenia o 3-7°C.

Drzewa chronią nasze zasoby wodne, zatrzymując wodę i wilgoć w glebie. Ich
korzenie ułatwiają powolne przesiąkanie deszczówki do gruntu oczyszczając ją i odciążając kanalizację burzową. Wydajemy dzięki temu na oczyszczenie wody i kanalizację burzową mniej pieniędzy. Według badań 100 dojrzałych drzew zatrzymuje rocznie około 450 tys. litrów wody opadowej.

Drzewa i krzewy wytwarzają też substancje bakteriobójcze – fitocydy. Sosna, brzoza,
jałowiec wytwarzają wokół siebie sferę 3-5 m wolną od bakterii. Dla porównania, w lesie jest dzięki temu 46-70 razy mniej organizmów chorobotwórczych niż w powietrzu miejskim.

Podsumowując wszystkie ww. informacje, powinniśmy jako mieszkańcy oraz jako miasto dążyć do zachowania jak największej ilości zieleni wysokiej i dojrzałej w obrębie miasta – nie tylko na jego obrzeżach. Stąd projekt „kliniki dla drzew” kładący nacisk na monitorowanie stanu zieleni w mieście, a także mający pozwolić na uratowanie jak największej liczby dojrzałych drzew przed wycinką.

ODBIORCY: Mieszkańcy miasta – zysk w postaci niższej temperatury, lepszej retencji, zacienienia, czystego i zdrowego powietrza.
ZASIĘG: Ogólnomiejski – nadzór i leczenie drzew rosnących na terenie miasta

ISTOTA PROPOZYCJI:
Zachowanie istniejącej zieleni wysokiej (dojrzałych i starszych drzew) i wsparcie rosnącej zieleni w celu osiągnięcia dojrzałości – poprzez wspólne działania Gdyńskiego Centrum Kontaktu (akcja Policz Drzewa), Zarządu Dróg i Zieleni oraz Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych (diagnostyka i zlecanie oraz nadzór leczenia) oraz mieszkańców Gdyni (raportowanie chorych drzew, zgłaszanie chęci „adopcji” drzewa).

Monitorowanie stanu zdrowia drzew oraz ich leczenie
● Rozbudowanie aplikacji mobilnej GCK/Gdynia.pl o możliwość dodawania nowego typu zgłoszeń w kategorii Zieleń pt. Zgłoś uszkodzone/chore drzewo – reszta działania aplikacji bez zmian – możliwość oznaczenia punktu na mapie, dodania opisu i dodania zdjęć dokumentujących problem.

● Zgłoszenia po przesłaniu przez mieszkańca są przypisywane do Zarządu Dróg i Zieleni (działki miejskie) lub Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych (działki gminne osiedlowe), które weryfikując czy lokalizacja znajduje się na działce miejskiej, a następnie zlecają diagnostykę i po pozytywnej weryfikacji możliwości leczenia drzewa (działka miejska, konsultacja ze specjalistą), przeznaczają na leczenie środki z puli projektu i nadzorują proces leczenia.

● Diagnostyka opiera się na weryfikacji wizualnej:
o ocena witalności drzewa, czy jest w fazie intensywnego wzrostu, zamiera, czy obumiera
o ocena uszkodzeń mechanicznych pnia, korony, korzeni, a także prawidłowość budowy, jego pokrój, symetrię korony oraz stopień wychylenia od pionu
o oceniany jest stan fitosanitarny: obecność chlorozy i nekrozy liści, chorób liści, przerzedzenia liści
o weryfikacja pod kątem owocników grzybów oraz pasożytów
o ocena systemu korzeniowego, np. czy korzenie są przycięte, czy gleba jest poruszona i drzewo może się wywrócić
o ocena pod kątem zminimalizowania zagrożenia przez przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych np. w celu przywrócenia statyki drzewa
o weryfikacja siedliska drzewa – w jakiej odległości rośnie od budynków, jezdni i chodnika, od instalacji podziemnych, czy widoczna jest zmiana poziomu gruntu, czy teren jest zalewany, a grunt luźny – np. piaszczysty lub zwięzły
o ustalenie czy drzewo rośnie w miejscu, gdzie jego możliwy tzw. wywrot, złamanie pnia, czy wyłamanie konarów z korony stwarza zagrożenie dla ludzi i mienia
o ocena, czy drzewo jest wyeksponowane na uderzenia wiatru
o wzięcie pod uwagę typowych dla poszczególnych gatunków cech np. kruchości drewna

● Ostateczna decyzja o leczeniu (po konsultacji ze specjalistą - koszty leczenia, szanse na wyleczenie itp.) oraz podjętych środkach (profilaktyki/leczenia/zabezpieczenia zgłoszonej przez mieszkańców zieleni) należy do ZDiZ/ZBLiK

● Osoba zgłaszająca ma wgląd w realizację zgłoszenia (zgodnie z obecną procedurą realizacji zgłoszeń w aplikacji GCK/Gdynia.pl - informacje na temat przyjęcia zgłoszenia, przypisania do wydziału, informacje na temat dalszych działań)

Akcja Policzmy Drzewa

Rozbudowanie aplikacji mobilnej GCK/Gdynia.pl o nowy modułu Policz Drzewa - możliwość weryfikacji (siatka terenów miejskich wwbudowana w aktualizację aplikacji) i oznaczenia punktu na mapie, dodania opisu i dodania zdjęć dokumentujących drzewa.

Zgłoszenia po przesłaniu przez mieszkańca są przypisywane do bazy drzew miejskich utworzonej z wpisów mieszkańców - po weryfikacji pomogą opracować szczegółową warstwę zieleni miejskiej na ortomapie Gdyni. Informacje na temat skatalogowanych drzew ułatwią w przyszłości także identyfikację chorych drzew w części dotyczącej monitoringu i leczenia drzew

Na koniec okresu rocznego programu GCK przy współpracy z ZDiZ i ZBLiK przedstawi (BIP/portal gdynia.pl) mieszkańcom raport z realizacji części dotyczącej tworzenia mapy zieleni miejskiej na podstawie inwentaryzacji zieleni przez mieszkańców za pomocą aplikacji miejskiej, a także monitorowania i leczenia drzew w mieście oraz raport na temat ewentualnych uratowanych przez leczenie drzew.

Ze względu na ważny interes społeczny miasta i mieszkańców zawarty w projekcie, proponujemy przeznaczenie na jego realizację 650 000 PLN (sześćset pięćdziesiąt tysięcy złotych). Większość kwoty zostanie przeznaczona na pulę do dyspozycji WOM/ZDiZ/ZBLiK w celu realizacji nowych nasadzeń oraz leczenia dojrzałych i dużych drzew na terenie miasta, których zachowanie jest kluczowe dla przyszłości mieszkańców (mniejsze wydatki w budżecie miasta na remonty, mniejsze koszty leczenia chorób płuc, udarów itp. u mieszkańców Gdyni).

Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowe części zadania (m.in. opis, cena ilość) Koszt (cena x ilość)
1Rozbudowa nowej aplikacji GCK/Gdynia.pl o nowe funkcjonalności (akcja Policzmy Drzewa, zgłaszanie i monitorowanie diagnostyki oraz leczenia istniejącej zieleni wysokiej)60000 zł
2Pula środków przeznaczona na koszty nowych nasadzeń oraz diagnostyki i leczenia istniejącej zieleni wysokiej (np. wymiana nawierzchni na bardziej przepuszczalną w celu poprawy ukorzenienia, zabezpieczenie przed pasożytami i grzybami, zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, usunięcie chorych odnóg itp.)570000 zł
3Akcja edukacyjno–informacyjna – przygotowanie broszury informacyjnej w wersji papierowej i cyfrowej, zaprojektowanie materiałów (broszura, plakaty, ulotki, materiały promocyjne)20000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 650000 zł



Komentarze


Bogusława Rust

2020-03-07 06:00:05

Obszar działania zieleni miejskiej i ochrony środowiska.Obywatele finansują już tę działalność poprzez podatki itp.należy tylko uwzględnić to w zakresie ich działania.
Z poważaniem
B.Rust

Bogusława Rust

2020-03-07 06:00:34


Tomasz Arczyński

2020-04-26 13:30:24

Pani Bogusławo, zgadza się, chcemy na tej podstawie zbudować i rozszerzyć współpracę mieszkańców i Wydziału Ogrodnika, aby uratować jak najwięcej tzw. zieleni wysokiej. WO bez wsparcia mieszkańców może nie wyłapać wielu problemów ws. zieleni, to także dobry sposób na aktywizację obywatelską społeczności miasta. Temat wycinki drzew jest ostatnio bardzo popularny, chcemy go przekuć na efektywne działania. Dzięki wykorzystaniu już istniejącej aplikacji GCK/Gdynia.pl większość środków można przeznaczyć na efektywne ratowanie chorych i zagrożonych wycinką drzew.

adam1992

2020-06-07 13:21:31

Bardzo ważny projekt, relatywnie niedrogi w stosunku do budżetu miasta. Życzyłbym sobie, żeby właśnie na takie działania była przeznaczana większa część naszych podatków - choć i tak Gdynia na tym polu wypada dosyć dobrze.