Defibrylatory AED w gdyńskiej komunikacji miejskiej (6)

Projekt niewybrany w głosowaniu
Dariusz Zeidler (ddaron8@wp.pl)
projektodawca

Skrócony opis projektu

Zadbajmy o zdrowie i życie mieszkańców Gdyni dając im narzędzia zwiększające ich szanse na szybką i fachową pomoc.
Projekt zakłada realizację 3 celów:
1. Zabezpieczenie głównych ciągów komunikacyjnych miasta wraz z otaczającą je przestrzenią publiczną przed zagrożeniem jakie niesie Nagłe Zatrzymanie Krążenia, poprzez wyposażenie Trolejbusów w nowoczesne i intuicyjne defibrylatory AED.
2. Przeszkolenie wszystkich pracowników Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w zakresie Pierwszej Pomocy przedmedycznej.
3. Wzrost świadomości i umiejętności wśród mieszkańców Gdyni związanych z udzielaniem pierwszej pomocy i obsługi defibrylatora AED.


Charakter projektu

Ogólnomiejski

Typ projektu

Projekt duży

Kategorie projektu

przestrzeń publiczna, edukacja, zdrowie i polityka społeczna, inna


Lokalizacja projektu - Opis lokalizacji


Numery i obręby działek


Własność działek

---

Szczegółowy opis projektu

Cele:
1. Zabezpieczenie głównych ciągów komunikacyjnych miasta wraz z otaczającą je przestrzenią publiczną przed zagrożeniem jakie niesie Nagłe Zatrzymanie Krążenia, poprzez wyposażenie Trolejbusów w nowoczesne i intuicyjne defibrylatory AED. Trolejbusy które są najbardziej rozpoznawalne i kursują po głównych arteriach miasta.
2. Wzrost świadomości i umiejętności wśród mieszkańców Gdyni związanych z udzielaniem pierwszej pomocy i obsługi defibrylatora AED, poprzez przeprowadzenie szkoleń z Resuscytacji Krążeniowo Oddechowej oraz obsługi defibrylatora AED.

Założenia:
1. Nagłe Zatrzymanie Krążenia może dotknąć każdego nawet zdrowego człowieka w dowolnym momencie. Obecnie w kilku krajach zachodnich NZK jest główną przyczyną zgonów poza szpitalem. Kluczowa dla przeżycia jest wczesna defibrylacja w ciągu pierwszych czterech minut. Jest to możliwe dzięki chęci udzielenia pomocy przez osoby będące w pobliżu. Jednak bez defibrylatora AED szanse na przeżycie wynoszą około 5%. Dlatego umieszcza się w przestrzeni publicznej miast ogólnodostępne defibrylatory AED, których użycie zwiększa te szanse do 70% ! Wyposażenie Trolejbusów w defibrylatory zabezpieczy nie tylko pasażerów przebywających w pojazdach ale także wszystkich znajdujących się na głównych ciągach komunikacyjnych miasta i w ich pobliżu! Z biegiem czasu gdynianie uświadomią sobie, że nadjeżdżający trolejbus będzie w razie potrzeby także potencjalnym „dostarczycielem” urządzenia ratującego życie. Takie rozwiązanie będzie rdzeniem pod miejską sieć AED obejmującą wszystkie dzielnice Gdyni, która będzie rozbudowywana dzięki projektom dzielnicowym, a także w ramach innej działalności niż BO.
2. Drugim elementem jest przeszkolenie wszystkich pracowników Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w zakresie Pierwszej Pomocy przedmedycznej.
3. Trzecim elementem tego projektu jest uświadomienie mieszkańcom Gdyni, że udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego i wcale nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy umiejętności. Ale jeszcze istotniejsze jest przekonanie gdynian, że wbrew powszechnym opiniom i mitom krążącym wokół defibrylacji i defibrylatorów AED, ich obsługa jest bezpieczna, banalnie prosta i najczęściej jest skutecznym ratunkiem. Temu ma służyć cykl szkoleń dla 2 000 mieszkańców Gdyni.

Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowe części zadania (m.in. opis, cena ilość) Koszt (cena x ilość)
1Zakup 100 defibrylatorów AED do trolejbusów i autobusów wraz z ich utrzymaniem / 5 600 X 100 560000 zł
2Szafka do powieszenia AED wraz z montażem oraz oznakowaniem trolejbusów i autobusów / 700 x 10070000 zł
3 Szkolenie z wykonywania RKO z użyciem AED dla 2 000 mieszkańców / 55 x 2000110000 zł
4Szkolenie z Pierwszej Pomocy dla 300 pracowników ZKM / 55 x 30016500 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 756500 zł



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy