Budowa sygnalizacji świetlnej i przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu Wielkopolskiej i Spokojnej (3)

Zweryfikowany pozytywnie
Paweł Wroniszewski (pwronisz@gmail.com)
projektodawca

Skrócony opis projektu

Bezpieczeństwo to podstawa! Wspólnie poprawmy bezpieczeństwo i dostępność skrzyżowania ulicy Wielkopolskiej i Spokojnej. Skrzyżowanie to jest jednym z najniebezpieczniejszych w mieście, to ostatnie skrzyżowanie na ulicy Wielkopolskiej bez sygnalizacji.

Wyjazd z ulicy Spokojnej nastręcza trudności nawet doświadczonym kierowcom: wąski azyl, ograniczona widoczność i konieczność przejechania przez kilka jezdni. Problemy mają osoby z niepełnosprawnością, rowerzyści i piesi, ponieważ nie ma w tym miejscu normalnego przejścia.

Wspólnie to zmieńmy – scalmy Mały Kack dla pieszych i poprawmy bezpieczeństwo dla kierowców!


Charakter projektu

Dzielnicowy, Mały Kack

Typ projektu

Projekt duży

kategorie projektu

komunikacja i organizacja ruchu


Lokalizacja projektu - Adres

skrzyżowanie ulic Wielkopolskiej oraz Spokojnej

Lokalizacja projektu - Opis lokalizacji

skrzyżowanie ulic Wielkopolskiej oraz Spokojnej

Numery i obręby działek

3393, obręb Mały Kack

Własność działek

Skarb Państwa

Szczegółowy opis projektu

Projekt przewiduje budowę sygnalizacji świetlnej dla samochodów wyjeżdżających z ulicy Spokojnej wraz z wyznaczeniem przejścia dla pieszych w obrębie skrzyżowania. W chwili obecnej wyjazd z ulicy Spokojnej jest bardzo problematyczny (szczególnie w stronę Karwin) ze względu na łuk i słabą widoczność, jak również na przekraczanie prędkości przez kierowców jadących ulicą Wielkopolską. Budowa kolejnych budynków i plany połączenia ulicy Leśnej i Spokojnej spowodują, że ruch samochodów zwiększy się, a co za tym idzie będzie jeszcze większy problem, szczególnie dla skręcających w lewo. Potwierdzają to dane policyjne - wg mapy zagrożeń Policji tylko z tego miejsca pochodzi prawie 100 zgłoszeń. Wg statystyk policji w ostatnich latach doszło tam do 97 wypadków lub kolizji (w 2019 do 10), w wyniku czego zginęły 2 osoby, 1 została ciężko ranna, zaś 15 lekko. To ostatnie takie miejsce na ulicy Wielkopolskiej bez sygnalizacji. Z biegiem lat ruch stał się zbyt duży, by miał się sam regulować. Dodatkowe światła nie wpłyną na płynność ruchu (korki powoduje skrzyżowanie z ulicą Sopocką), ale wpłynie na redukcję nadmiernej prędkości w tym miejscu. Na tej samej zasadzie wpływu na korki nie ma sygnalizacja przy Racławickiej, albo Gedymina. Zakłada się synchronizację świateł w ramach systemu TRISTAR. Warto wskazać, że projekt nie dotyczy tylko rejonu ulicy Spokojnej. Po utwardzeniu fragmentu ulicy Kameralnej, ulica Spokojna stanie się wyjazdem także dla osiedli w rejonie ulicy Leśnej i Parkowej. Poprawa bezpieczeństwa wyjazdu z ulicy Spokojnej pozwoli także na rozproszenie ruchu, gdyż kierowcy będą mieli do wyboru 2 wyjazdy.

Na skrzyżowaniu brakuje przejścia dla pieszych. Mimo, że w sąsiedztwie są ogrody działkowe oraz cmentarz to jedyną opcją przejścia jest tunel ze schodami, który jest uciążliwy dla osób starszych oraz rodziców z wózkami dziecięcymi. W godzinach wieczornych miejsce to jest niebezpieczne. W efekcie starsze osoby zmuszone są do jazdy do przystanku "Racławicka", by cofnąć się do ulicy Spokojnej. Dla osób na wózkach inwalidzkich przejście przez ulicę Wielkopolską jest niemożliwe. Zarówno rampy, jak i winda to koszt zdecydowanie większy niż przejście towarzyszące światłom na skrzyżowaniu. Na odcinku prawie 1 km nie ma żadnej możliwości przejścia w poziomie jezdni, co oddziela obie części Małego Kacka. W celu poprawy bezpieczeństwa osób przechodzących przez jezdnię po zmroku zostaną zamontowane dodatkowe doświetlenia przejścia. Projekt nie przewiduje likwidacji tunelu przy przystanku "Lidzka". Mieszkańcy będą mieli wybór sposobu przekroczenia jezdni. Ponadto - przy przejściu dla pieszych wyznaczony zostałby przejazd dla rowerów, dzięki czemu mieszkańcy jadący drogą rowerową po północnej stronie będą mieli możliwość legalnej i bezpiecznej jazdy w kierunku działek, nowego parku oraz do terenów leśnych i wieży widokowej. Dzisiaj dojazd wiedzie przez chodnik, co jest nielegalne. Projekt zatem wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo: zredukowana zostanie prędkość zbyt szybko jadących samochodów i umożliwione zostanie bezpieczne skręcanie w lewo, poprawi się dostępność dla osób starszych i z niepełnosprawnościami oraz dla osób jadących rowerem. Połączone zostaną 2 rozdzielone ogromną ulicą części Małego Kacka. Koszty zadania zostały wyliczone na podstawie wskaźników cenotwórczych podanych przez urzędników.

Projektowanie uniwersalne

Tak

Cel projektu i uzasadnienie potrzeby jego realizacji

Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu w rejonie ulicy Wielkopolskiej i Spokojnej, jak również poprawa dostępności dla pieszych i rowerzystów poprzez budowę sygnalizacji świetlnej oraz wyznaczenie przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu Wielkopolska/Spokojna.

Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowe części zadania (m.in. opis, cena ilość) Koszt (cena x ilość)
1Zmiana programu istniejącej sygnalizacji świetlnej (1 szt.*5000)5000 zł
2Sterownik, zasilanie, szafka do nowej sygnalizacji świetlnej + projekt sygnalizacji świetlnej, wydanie warunków (1 szt.*110000)110000 zł
3Maszt niski (10 szt.*4000)40000 zł
4Maszt wysoki (2 szt.*30000)60000 zł
5Metr kanalizacji lokalnej (do połączenia masztów) (50 m*500)25000 zł
6Budowa nowego oświetlenia - słup + oprawa (8 szt.*6000)48000 zł
7Budowa nowego oświetlenia - roboty ziemne: wykopy, zasypka i inne (50 mb*94)4700 zł
8Budowa nowego oświetlenia - kanalizacja kablowa (50 mb*35)1750 zł
9Budowa nowego oświetlenia - roboty kablowe: układanie kabli, montaż osprzętu (50 mb*35)1750 zł
10Budowa nowego oświetlenia - badania i pomiary (50 kpl.*100)5000 zł
11Budowa nowego oświetlenia - uziemienie (8 kpl.*202)1616 zł
12Dokumentacja projektowa dla budowy oświetlenia (1 szt.*12563,2)12563 zł
13Oznakowanie poziome5000 zł
14Przebudowa pasa rozdziału na azyl o szerokości 2,5 metra65000 zł
15Sygnalizator dźwiękowy (10 szt.*700)7000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 392379 złKomentarze


Bogdanovicz

2021-06-13 13:59:14

A może Rondo było by taniej !!!