Plac sportów miejskich dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dostosowany do ćwiczeń rehabilitacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami przy ul. Jana z Kolna (2)

Projekt wybrany w głosowaniu
Bartosz Gruszka (bartosz.gruszka@wp.pl)
projektodawca

Skrócony opis projektu

W obecnych czasach ważne jest, by zawalczyć o naszą przyszłość oraz miejsca, w których będziemy mogli aktywnie zadbać o swoje zdrowie, odpocząć i nabrać energii.
W tej części miasta potrzebny jest park sportów miejskich, plac dla wszystkich: młodzieży, dzieci, dorosłych, seniorów, kompleks urządzeń takich jak słupki, drążki, murki, liny do ćwiczeń kondycyjnych, rehabilitacyjnych, sprawnościowych, siłowych, regularnej gimnastyki i ćwiczeń koordynacji ruchowej dla osób z niepełnosprawnościami.
Cel nadrzędny: profilaktyka zdrowia, kondycji fizycznej i psychicznej, promocja ruchu na świeżym powietrzu, walka z wadami postawy, nadwagą, wykluczeniem społecznym spowodowanym wyizolowaniem i depresj


Charakter projektu

Dzielnicowy, Śródmieście

Typ projektu

Projekt duży

Kategorie projektu

sport i rekreacja, przestrzeń publiczna, edukacja, zdrowie i polityka społeczna


Lokalizacja projektu - Adres

ul. Jana z Kolna 5 teren przy Szkole Podstawowej nr 21

Lokalizacja projektu - Opis lokalizacji

Plac znajdujący się obok boiska szkolnego SP21 w pobliżu Placu Kaszubskiego


Numery i obręby działek

1055

Własność działek

M. Gdynia

Szczegółowy opis projektu

Projekt ukierunkowany jest na wspieranie działań związanych z profilaktyką zdrowia, kondycji fizycznej oraz rozwijaniem takich cech jak samodyscyplina, wytrwałość, samodoskonalenie, poprzez ruch na świeżym powietrzu.


DLACZEGO WARTO ZAGŁOSOWAĆ NA TEN PROJEKT?

Światowy kryzys zdrowotny zmusił ludzi w każdym wieku do drastycznego ograniczenia aktywności fizycznej. Przymusowy bezruch i konieczność życia „on-line”, brak kontaktów „w realu” poskutkowały nie tylko spadkiem kondycji fizycznej, pogorszeniem odporności u wielu ludzi, ale także katastrofalnie odbiły się na zdrowiu psychicznym nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim dzieci.
Wszyscy zgodzimy się, że aktywność fizyczna, ruch na świeżym powietrzu, czerpanie energii ze słońca, kontakt z ludźmi wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu.
Dlatego teraz, budując park sportowo-rekreacyjny z urządzeniami Street Workout i Parkour damy dzieciom, młodzieży i dorosłym miejsce, w którym można odzyskać utraconą kondycję, pewność siebie, zdrowie, lepsze samopoczucie... miejsce, gdzie można zadbać o siebie od stóp do głów i zadbać o energię do życia.


DLACZEGO PARK REKREACYJNY Z URZĄDZENIAMI DO STREET WORKOUT I PARKOUR?

W dzisiejszych czasach zaktywizowanie dzieci i młodzieży, zachęcenie ich do spędzania czasu na świeżym powietrzu i ruchu jest nie lada wyzwaniem. Propozycje dla młodego pokolenia powinny wpisywać się w trendy i być zachęcające tak samo, jak atrakcje znajdujące się w telefonach komórkowych, czy komputerach. Infrastruktura sportowa i rekreacyjna na świeżym powietrzu powinna podążać za potrzebami współczesnej młodzieży. Boiska sportowe do gier zespołowych cieszą wielu, ale nie każdego. Place zabaw dla dzieci są atrakcyjne tylko przez kilka pierwszych lat życia. I tu pojawia się poważna luka, którą trzeba wypełnić.
Na świecie ale i w Polsce, równolegle do sportów zespołowych, rozwija się dynamicznie zainteresowanie sportami indywidualnymi. Widać wzrastający trend samodoskonalenia sprawności ruchowej w miejscach takich jak skateparki, place street workout i parkour, gdzie dzieci i młodzież samodzielnie szlifują umiejętności jazdy na deskorolkach, hulajnogach, czy sprawnego poruszania się po torach przeszkód, drążkach, drabinkach, pokonują ciasne korytarze, balansują w powietrzu na rurkach i uchwytach.

Sprzęty w tym parku sportów miejskich będą składać się głównie z elementów statycznych co powoduje niską emisyjność hałasu w trakcie ich użytkowania. To z kolei przekłada się na komfort życia okolicznych mieszkańców.

Dlatego park sportów miejskich z urządzeniami Street Workout i Parkour, bo to nowoczesne miejsce, które jest odpowiedzią na potrzeby dzisiejszej młodzieży. Jest to kompleks urządzeń takich jak słupki, drążki, murki, liny na których osoby ćwiczące trenują przemieszczanie się oraz różnego rodzaju ćwiczenia siłowe lub sprawnościowe. Tu można rozwijać się na wielu płaszczyznach, w indywidualnym tempie, niezależnie, w dowolnej chwili. Tu nie trenujemy konkretnej dyscypliny sportu. Tu doskonalimy wiele umiejętności potrzebnych nie tylko w sporcie, ale i w codziennym życiu. Tu każdy może się zmierzyć sam ze sobą jednocześnie przebywając w towarzystwie osób, które skupione są na podobnym celu i samodoskonaleniu. Wszyscy wzajemnie się dopingują i tworzą grupę zmotywowanych ludzi. Tak właśnie dzieje się na innych tego typu placach. Powstają nowe znajomości i przyjaźnie.

Park sportów miejskich, to miejsce dla wszystkich. Nie tylko dla wspomnianej wyżej młodzieży, ale dla dzieci, dorosłych, seniorów. Wiele urządzeń o rożnym poziomie trudności można wykorzystać uniwersalnie do różnego rodzaju ćwiczeń siłowych, kondycyjnych czy rehabilitacyjnych. Poza tym, to po prostu miejsce na świeżym powietrzu, gdzie można przysiąść na ławce i cieszyć się towarzystwem innych osób, lub zwyczajnie zrelaksować się lub odpocząć.


DLACZEGO W TYM MIEJSCU?

Na zaproponowanym terenie znajdował się plac zabaw, który na przestrzeni czasu został zniszczony i obecnie nie spełnia swojej funkcji. Teren ma blisko 600 m2. Na nierównej piaszczystej powierzchni rozmieszczone są pozostałości urządzeń, które swoim wyglądem i funkcjonalnością przegrywają z atrakcyjnym dla młodzieży światem wirtualnym.
Plac wymaga gruntownej przebudowy, wymiany nawierzchni na bezpieczną, zainstalowania różnorodnych urządzeń sportowych i rekreacyjnych oraz dostosowania terenu dla osób z niepełnosprawnościami.
Dostrzegamy potencjał tego miejsca, które może służyć wszystkim mieszkańcom, w każdym wieku, 24h/7.


CO ZYSKAMY JAKO MIESZKAŃCY?

• nowoczesny park rekreacyjno-sportowy na miarę XXI w. dostępny dla wszystkich mieszkańców,
• bezpłatną alternatywę dla drogich płatnych siłowni komercyjnych, odciętych od świeżego powietrza,
• możliwość ruchu na świeżym powietrzu, co jest jednym z kluczowych elementów walki z depresją, wykluczeniem społecznym spowodowanym wyizolowaniem, nadwagą, otyłością, wadami postawy zarówno u dzieci jak i młodzieży,
• park w centrum miasta, miejsce, jakie powinno znajdować się w każdym siedlisku/osiedlu, gdzie mieszkają seniorzy, ponieważ dostępność takich stref daje możliwość polepszenia komfortu funkcjonowania w codziennym życiu, poprzez aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, miejsce szczególnie potrzebne mieszkańcom o ograniczonej mobilności ruchowej, dla których pokonywanie dłuższych dystansów stanowi wyzwanie,
• „przystanek” dla biegaczy, którzy podczas treningu mogą wykorzystać park, jako miejsce na etap gimnastyczny,
• miejsce dla osób z niepełnosprawnościami, dla których niezmiernie ważna jest regularna gimnastyka i ćwiczenie koordynacji ruchowej, zainstalowane zostaną różnorodne urządzenia, które umożliwią rekreację dla osób o różnej kondycji fizycznej i różnym stopniu sprawności,
• możliwość spotkań dla ludzi o podobnych pasjach i celach,
• możliwość korzystania z parku w ramach lekcji W-F i zajęć pozalekcyjnych (dzieci okolicznych mieszkańców uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 21, z którą plac sąsiaduje i istnieje bezpośredni dostęp do placu od strony boiska szkolnego),
• satysfakcję, że dzieci i młodzież, uczęszczając na takie obiekty buduje w sobie samodyscyplinę, pracowitość, dba o zdrowie,
• miejsce do samorozwoju, ćwiczenia wytrwałość, wznoszenia się ponad swoje możliwości.
• miejsce integracji dla wszystkich: dzieci, młodzieży, seniorów,
• przestrzeń do prowadzenia regularnych treningów, organizacji warsztatów i zawodów na szczeblu lokalnym;

Projektowanie uniwersalne

Tak

Cel projektu i uzasadnienie potrzeby jego realizacji

- wspieranie działań związanych z profilaktyką zdrowia i dbaniem o kondycję fizyczną, przez ruch na świeżym powietrzu
- stworzenie miejsca aktywności i rekreacji dla wszystkich mieszkańców: dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, osób potrzebujących rehabilitacji
- poprawa infrastruktury sportowej w Dzielnicy Śródmieście
- stworzenie dodatkowej przestrzeni do organizowania zajęć sportowych w ramach zajęć szkolnych, prowadzenia treningów, warsztatów i zawodów

Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowe części zadania (m.in. opis, cena ilość) Koszt (cena x ilość)
1Wykonanie projektu15000 zł
2Zestaw urządzeń parkour oraz street workout wraz z utrzymaniem obiektu150969 zł
3Nawierzchnia (kostka betonowa)2250 zł
4Nawierzchnia (poliuretan)110800 zł
5Ławki z oparciem i podłokietnikiem (2 sztuki)5000 zł
6Huśtawka podwójna z atestem8500 zł
7Latarnie - oświetlenie41400 zł
8Nasadzenia trawy, krzewy21155 zł
9Tablica informacyjna z regulaminem2500 zł
10Kosz na śmieci2200 zł
11Stojak na rowery2000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 361774 zł



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy