Poprawa bezpieczeństwa ruchu na ulicy Świętojańskiej poprzez wyniesienie 3 przejść dla pieszych
Skrócony opis projektu
Bezpieczna ulica Świętojańska - już teraz! Projekt zakłada zabezpieczenie 3 przejść (skrzyżowania z Armii Krajowej, ze Żwirki i Wigury i z Traugutta/I AWP). Są to newralgiczne z punktu widzenia pieszych i jednocześnie najpopularniejsze przejścia. Szczególnym beneficjentem będą piesi o specjalnych potrzebach: osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, a także dzieci. Wizja zero (zero wypadków, zero kolizji, zero zabitych i rannych) może spełnić się w Śródmieściu i całej Gdyni. Niemniej wymaga to rozwiązań infrastrukturalnych, bo nie postawimy przy każdym przejściu policjantów przez cały czas. Każdy z nas jest pieszym. Dlatego zachęcamy do głosowania!
Charakter projektu
Dzielnicowy, Śródmieście
Typ projektu
Projekt duży
Kategorie projektu
komunikacja i organizacja ruchu
Lokalizacja projektu - Adres
Ulica Świętojańska - skrzyżowania z Armii Krajowej, ze Żwirki i Wigury i z Traugutta/I AWPLokalizacja projektu - Opis lokalizacji
Główna ulica miasta, objęta ograniczeniem do 30 km/h. Ulica Świętojańska - skrzyżowania z Armii Krajowej, ze Żwirki i Wigury i z Traugutta/I AWPNumery i obręby działek
1919, 2895, 2089, 2455, 2340 - obr. ŚródmieścieWłasność działek
M. GdyniaSzczegółowy opis projektu
Wspólnie poprawmy bezpieczeństwo na ulicy Świętojańskiej. Ulica to stanowi oś Śródmieścia, jest pokryta strefą Tempo 30, niemniej wielu kierowców jadących "do góry" nadal przekracza prędkość powodując zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego poprzez wyniesienie 3 przejść dla pieszych (skrzyżowania z Armii Krajowej, ze Żwirki i Wigury i z Traugutta/I AWP). Są to newralgiczne z punktu widzenia pieszych i jednocześnie najpopularniejsze przejścia. Szczególnym beneficjentem będą piesi o specjalnych potrzebach: osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, a także dzieci.
Założeniem projektu jest takie ukształtowanie przejść, by kierowcy nie mieli możliwości przekraczania prędkości w ich bezpośrednim sąsiedztwie i jednocześnie takie ich rozrzedzenie (około 300 metrów od siebie), by kierowcy pamiętali o utrzymywaniu prędkości w granicach 30 km/h. Jest to prędkość pozwalająca na unikanie większych obrażeń w przypadku zderzenia z pieszym. Dodatkową korzyść stanowić będzie to, że ułatwiony dla kierowców będzie wyjazd z przecznicy w Świętojańską, bądź jej przecięcie. Kierowcy będą zwalniać przed przejściami, dzięki czemu łatwiej będzie się włączyć do ruchu. Zakłada się też, że istnienie wyniesionych przejść dla pieszych będzie zachęcać kierowców, którzy jedynie przez ulicę Świętojańską przejeżdżają wybiorą ulice Władysława IV, która jest ulicą o charakterze przelotowym.
Na etapie projektowym zakładamy, że przejścia te będą ukształtowane w taki sposób, by bezproblemowo przejechały przez nie trolejbusy (rozwiązania takie zastosowano na Pustkach Cisowskich i na Leszczynkach), a także by nie powodowały dodatkowych utrudnień dla ruchu rowerowego (tak jak na ulicy Brzechwy na Karwinach).
Wizja zero (zero wypadków, zero kolizji, zero zabitych i rannych) może spełnić się w Śródmieściu i całej Gdyni. Niemniej wymaga to rozwiązań infrastrukturalnych, bo nie postawimy przy każdym przejściu policjantów przez cały czas. A każdy z nas jest pieszym, każdy z nas potrzebuje od czasu do czasu dostać się do punktów w pobliżu Świętojańskiej lub ją przeciąć. Dlatego zachęcamy do głosowania!
Projektowanie uniwersalne
Tak
Cel projektu i uzasadnienie potrzeby jego realizacji
Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego odczuwalna przez wszystkich uczestników ruchu poprzez wyniesienie 3 przejść dla pieszych na ulicy Świętojańskiej (przy Armii Krajowej, przy Żwirki i Wigury i przy Traugutta/Żołnierzy I Armii WP). Beneficjentami tego projektu będą wszystkie grupy uczestników ruchu:
- piesi - zyskają bezpieczniejsze przejście
- rowerzyści - eliminacja kierowców przekraczających prędkość
- kierowcy - łatwiejszy wyjazd z przecznic na wymienionych skrzyżowani
Przybliżone koszty realizacji projektu
Lp. | Składowe części zadania (m.in. opis, cena ilość) | Koszt (cena x ilość) |
---|---|---|
1 | Wyniesione 3 przejść dla pieszych + oznakowanie | 125000 zł |
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: | 125000 zł |