Uporządkowanie pasa zieleni izolacyjnej wzdłuż al. Zwycięstwa (odc. Stryjska-Krośnieńska dł. 92 m) i uzupełnienie roślinami zimozielonymi dla całorocznej ochrony przed emisjami (5)

Projekt niewybrany w głosowaniu
Hanna Lorkowska-Osicka (hannaosicka@o2.pl)
projektodawca

Skrócony opis projektu

Miejski pas zieleni izolacyjnej przy al. Zwycięstwa (odc. Stryjska-Krośnieńska dł.92m) posadzony był dla ochrony przed emisjami 25 lat temu przez mieszkańców sąsiadującego osiedla. Obecnie jego stan podupadł. Projekt zakłada przegląd zieleni pod kątem zdrowotnym, cięcia korekcyjne suchych części stanowiących zagrożenie pożarowe dla sąsiednich budynków mieszkalnych oraz nasadzenie uzupełniające roślin zimozielonych, odpornych na warunki miejskie, mrozy i suszę, wymagających mało pielęgnacji. Efektem będą: bezpieczeństwo, całoroczna ochrona przed emisjami, zapobieganie chorobom, poprawa stanu powietrza i wyglądu wzdłuż ciągu pieszo-rowerowego i głównego wjazdu do miasta, siedliska dla ptaków.


Charakter projektu

Dzielnicowy, Redłowo

Typ projektu

Projekt duży

Kategorie projektu

zieleń i ochrona środowiska, przestrzeń publiczna


Lokalizacja projektu - Adres

Al. Zwycięstwa Redłowo

Lokalizacja projektu - Opis lokalizacji

Teren miejskiej zieleni izolacyjnej przy al. Zwycięstwa w Redłowie odc.1 o dł.92 m po zachodniej stronie ulicy na odcinku ul. Stryjska-Krośnieńska, pomiędzy zabudową mieszkaniową, a ciągiem pieszo-rowerowym


Numery i obręby działek

dz. nr ew. 114,116 obręb 0025 Redłowo

Własność działek

M. Gdynia

Szczegółowy opis projektu

Tereny zlokalizowane po zachodniej stronie al. Zwycięstwa pomiędzy ul. Stryjską i Krośnieńską wzdłuż osiedla zabudowy mieszkaniowej, przeznaczone są w planach miejscowych na wysoką zimozieloną miejską zieleń izolacyjną. Projektem objęty jest odcinek o długości 92 m, obejmujący gminne działki nr ew. 114 i 116 obręb 0025 Redłowo, przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nr 1402 na teren zieleni izolacyjnej i stanowią część terenu 13ZI.
Tereny zieleni izolacyjnej zostały 25 lat temu obsadzone i pielęgnowane przez mieszkańców byłego wówczas zamieszkanego ogrodu działkowego. Po likwidacji ogrodu działkowego w 2014 r. zieleń przeszła pod opiekę miasta, lecz nie była pielęgnowana, a wnioski o wycinki i cięcia korekcyjne nie były realizowane. Suche części roślin stanowią poważne zagrożenie pożarowe dla pobliskich domów mieszkalnych i nieatrakcyjną wizytówkę dzielnicy i wjazdu do śródmieścia Gdyni.
Projekt zakłada inwentaryzację roślin pod kątem zdrowotnym oraz przeprowadzenie niezbędnych korekt i nasadzenie uzupełniające wysokimi roślinami zimozielonymi zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W inwentaryzacji należy uwzględnić obwody drzew z naniesieniem ich na mapę, ocenę stanu zdrowotnego każdej rośliny oraz zalecenia odnośnie pozostawienia i zakresu korekt lub wycinki.
Gatunki i sposób nasadzenia uzupełniającego do określenia w „projekcie nasadzenia uzupełniającego”, do sporządzenia na warunkach: rośliny należy zaplanować z uwzględnieniem ich docelowego rozmiaru, zastosować gatunki gałęziące się do samej ziemi o naturalnej formie wąskopiramidalnej i kolumnowej, odporne na miejskie warunki, niskie temperatury, suszę i wahania temperatur, niewymagające zbytniej pielęgnacji, co zmniejszy koszty utrzymania roślin i zachowa je w dobrej kondycji na długie lata, jak np. świerk serbski, jodła kalifornijska, cis z wysokich gatunków itp. Dla zapewnienia rozwoju roślin należy dobrać gatunki i odmiany dostosowane do panujących warunków (dostępność wody, odczyn gleby, warunki świetlne) oraz uwzględnić docelowe ich rozmiary i związane z tym odległości pomiędzy roślinami. Projekt nasadzenia uzupełniającego należy uzgodnić z Wydziałem Ogrodnika.
Efektem będą: usunięcie zagrożenia pożarowego, poprawa warunków ekologicznych, wzmocnienie całorocznej ochrony przed emisjami, poprawa stanu powietrza, zapobieganie schorzeniom wywoływanym emisjami, zwiększenie siedlisk dla ptaków, poprawa wyglądu wzdłuż chodnika, drogi rowerowej i głównego wjazdu do miasta od strony południowej. Z efektów projektu korzystać mogą wszyscy mieszkańcy Gdyni i osoby odwiedzające nasze miasto.

Projektowanie uniwersalne

Tak

Cel projektu i uzasadnienie potrzeby jego realizacji

Celem jest poprawa warunków ekologicznych wzdłuż al. Zwycięstwa, całoroczna ochrona i zapobieganie chorobom powodowanym emisjami oraz poprawa wizerunku dzielnicy wzdłuż ciągu pieszo-rowerowego i wjazdu do śródmieścia. Zieleń wymaga przeglądu pod kątem zdrowotnym i uporządkowania, a suche rośliny lub ich części cięcia korekcyjnego z uwagi na zagrożenie pożarowe dla sąsiednich budynków. Konieczne są uzupełnienia nasadzenia wysoką roślinnością zimozieloną, aby pas zieleni spełniał funkcję ochronną.

Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowe części zadania (m.in. opis, cena ilość) Koszt (cena x ilość)
1Projekt nasadzenia uzupełniającego5000 zł
2Korekta drzew iglastych o wys.do 5m -19 szt. x 500 zł/szt9500 zł
3Korekta drzew iglastych o wys. ponad 5 m - 39 szt.x1000 zł/szt.39000 zł
4Wywóz odpadów zielonych 7 t x 425 zł/t2975 zł
5Sadzenie drzew + podłoże, nawóz + 3 letnia pielęgnacja 4 szt. x 2856 zł/szt.11424 zł
6Przygotowanie terenu pod obsadzenia krzewami 92 m2 x 60 zł/m25520 zł
7Sadzenie dużych krzewów + podłoże, nawóz 42 szt. x 250 zł/szt.10500 zł
8Ściółkowanie 180 m2 x 27 zł/m24860 zł
9Pielęgnacja 3 letnia (10500+4860) x 30%4608 zł
10Inwentaryzacja istniejącej zieleni6000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 99387 zł



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy