Mobilna stacja pomiarowa powietrza i obsługi interwencji związanych z porządkiem publicznym (dron) oraz kampania informacyjna dot. zanieczyszczania powietrza (1)

Projekt niewybrany w głosowaniu
Bogdan Okuniewski (j.krukowska@lis.gdynia.pl)
projektodawca

Skrócony opis projektu

Projekt ma na celu przeprowadzenie kampanii informacyjnej dot. zanieczyszczania powietrza oraz zakup drona, mobilnej stacji pomiarowej jakości powietrza posiadającej kamery termowizyjne do interwencji i porządku publicznego, wykrywania źródeł zanieczyszczenia powietrza, identyfikacji smogu występującym w dzielnicach: między innymi, Pogórze, Mały Kack, Pustki Cisowskie-Demptowo. W Gdyni jest około 2500 domów opalanych paliwem stałym. Czujniki drona pozwalają na analizę zawartości źródeł emisji, szkodliwych substancji, CO, SO2, NO2,H2S, MP2,5, MP10, związków organicznych. Czujniki w dronie są w stanie ocenić jakość paliwa na podstawie dymu wydobywającego się z komina. Koniecznością jest wzmocn


Charakter projektu

Ogólnomiejski

Typ projektu

Projekt duży

kategorie projektu

zieleń i ochrona środowiska


Lokalizacja projektu - Adres

nie dotyczy

Lokalizacja projektu - Opis lokalizacji

nie dotyczy

Numery i obręby działek

nie dotyczy

Własność działek

---

Szczegółowy opis projektu

Niektóre dzielnice Gdyni nie znajdują się w stałym ciągu przepływu powietrza - są otoczone lasem lub umiejscowione w dolinie, przez co powietrze jest bardziej zanieczyszczone niż na innych obszarach. Gdynia ma kilka takich miejsc, między innymi: Mały Kack, Pogórze Dolne, Pustki Cisowskie-Demptowo, wszędzie tam gdzie występują skupiska domów opalanych paliwem niewłaściwym . W Gdyni jest około 2500 domów opalanych paliwem stałym, więc jest co poprawiać.

Projekt ma na celu zakup drona do obsługi wszystkich interwencji związanych z ochroną środowiska i porządku publicznego, miedzy innymi: dzikie wysypiska, zwierzęta, poszukiwanie zaginionych ludzi, awarie sieci, a w sezonie grzewczym do lokalizacji i pomiar zanieczyszczeń powietrza, identyfikacji przypadków osób palących w swoich piecach niewłaściwym paliwem odpadami, (meblami, chemikalia, i inne) oraz przeprowadzenie kampanii informacyjnej dot. zanieczyszczania powietrza.

Mobilna stacja pomiarowa powietrza, (dron), to specjalne urządzenie, służące do pomiaru jakości powietrza. Dron, sterowany przez służby (np. straż miejską), przybliża się do miejsc, w których powietrze ma gorszą jakość, np. kominy domów, opalanych niskiej jakości węglem, czy śmieciami. Mobilna stacja pomiaru jakości powietrza to dodatkowe narzędzie w walce z zanieczyszczeniem powietrza, umożliwiające rutynową kontrolę wraz z weryfikacją zgłoszeń o zanieczyszczeniu środowiska bez wchodzenia do mieszkania/domu, w którym pali się nieodpowiednim/niskiej jakości paliwem, lub niedozwolonymi materiałami - szkodliwymi dla zdrowia i otoczenia. Dron musi posiadać: certyfikat kalibracji czujników, Aprobata CE, (możliwość namierzenia miejsca w którym spalane są materiały niedozwolone), pięć podstawowych parametrów: CO, SO2, NO2, H2S, MP2,5, MP10, kamerę hybrydową z termowizją, służąca również do poszukiwania ludzi i znajdywania awarii przewodów w ziemi do wszelkich interwencji porządku publicznego i związanych z ochrona środowiska. Przykładem takiej stacji monitorowania jakości powietrza jest Dron „SOWA” ze Świdnika. Miastem, które korzysta z takiego urządzenia jest między innymi, Szczecinek (od grudnia 2018 r.), obsługuje go tamtejsza Straż Miejska, są bardzo pochlebne opinie o sprawności i jakości tego urządzenia, również służy do innych interwencji związanych z ochroną środowiska i porządkiem publicznym.

Kampania informacyjno-edukacyjna zawierać będzie informacje nt.: sposobów ogrzewania (dopłaty, paliwa sugerowane jako najmniej zanieczyszczające), informacje o szkodliwości i zanieczyszczeniach, pouczeniach, karach za łamanie przepisów dot. ogrzewania, niewłaściwym paliwem, rodzajów paliw, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarstw domowych oraz podmiotów prywatnych, w których występuje problem palenia odpadami (zawierającymi tworzywa sztuczne, meble i środki chemiczne i inne) oraz komu udzielić pomocy (ubóstwo energetyczne), z uwagi na brak środków finansowych na odpowiednie paliwo. Warto wzmocnić aktualne działania edukacyjne poprzez druki ulotne i plakaty, komunikaty w sieciach elektronicznych, społecznościowych, bilbordy.

Statystyki są porażające i tak 2016r. 2 800 zbitych na drogach a 48 000 osób zgony z przyczyn smogu i zanieczyszczeń powietrza. Natomiast w 2018r. 3 500 zabitych na drogach a 50 000 osób zgony z przyczyn smogu i zanieczyszczeń powietrza
Zanieczyszczone powietrze - pyły, benzopiren i inne szkodliwe związki, atakują płuca i układ krążenia, szczególnie dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze.
Ostatnie 15 lat zostało przespane nie wiele zrobiono, jak długo, jak statystyki muszą jeszcze wzrosnąć, abyśmy zauważyli że jest problem i podjęli zdecydowane działania!

Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowe części zadania (m.in. opis, cena ilość) Koszt (cena x ilość)
1Zakup Drona z mobilną stacją pomiarową, w tym szkolenie dla trzech operatorów i transport urządzenia180000 zł
2Zaprojektowanie, wydruk i dystrybucja ulotek, komunikaty, bilbordy, sieć elektroniczna50000 zł
3Ubezpieczenie12000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 242000 zł

Załączniki



Komentarze


Glosowanie

2019-04-27 23:24:02

Popieram!