Rodzinny piknik w idei zero waste (niemarnowania/bez śmieci): animacje, warsztaty, zabawy dla dzieci i dorosłych (8)

Projekt wybrany w głosowaniu
Klaudia Jarecka-Świeca (klajarecka@gmail.com)
projektodawca

Skrócony opis projektu

Niezwykłym atutem Małego Kacka jest jego otoczenie przez przepiękne lasy. Tereny niezwykle cenne przy czasie wolnym, doskonałe do obcowania z naturą. Niestety często też zaśmiecone. Całe szczęście możemy to zmienić biorąc sprawy w swoje ręce - organizując Piknik No Waste, "Miejsce pozytywnych zmian jest tam, gdzie mieszkasz". No waste, w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Chcemy, aby proponowany piknik stał się impulsem do zmiany nawyków i zwiększenia odpowiedzialności u mieszkańców za ich dzielnicę, lasy i całą planetę.


Charakter projektu

Dzielnicowy, Mały Kack

Typ projektu

Projekt mały

Kategorie projektu

sport i rekreacja, zieleń i ochrona środowiska, edukacja


Lokalizacja projektu - Adres

działka nr. 3803, Obręb Mały Kack

Lokalizacja projektu - Opis lokalizacji

Piknik odbyłby się na działce nr. 3803, Obręb Mały Kacki. Wskazane miejsce jest dobrą bazą wypadową, znajduje się blisko lasu dzięki czemu mieszkańcy będą mogli bez problemu dotrzeć na miejsce Pikniku i w działaniach leśnych.

Numery i obręby działek

OBRĘB: MAŁY KACK nr działki 3803

Własność działek

M. Gdynia

Szczegółowy opis projektu

Niezwykłym atutem Małego Kacku jest jego otoczenie przez przepiękne lasy. Tereny niezwykle cenne przy spacerach, czasie wolnym, doskonałe do obcowania z naturą. Niestety często też zaśmiecone. Całe szczęście możemy to zmienić biorąc sprawy w swoje ręce.
Zapraszamy do wspólnego spaceru, którego częścią oprócz rodzinnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu i wspaniałych okoliczności natury będą zawody w zbieraniu śmieci. Istotną częścią proponowanego projektu będzie zaangażowanie całych rodzin,dorosłych i najmłodszych, aby już od początku móc kształtować dobre nawyki.
Zapewniamy wspólnie spędzony wartościowy czas, integrację mieszkańców, uporządkowaną przestrzeń wokół nas oraz dużo śmiechu i zabawy. No waste, w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Chcemy, aby proponowany piknik stał się impulsem do zmiany nawyków i zwiększenia odpowiedzialności u mieszkańców za ich dzielnicę, lasy i całą planetę.

W ramach festynu odbyłoby się:
- wspólne zbieranie śmieci / mini zawody
- poczęstunek dla mieszkańców
- animacje i zabawy dla dzieci i dorosłych
- tworzenie ekologiczne : Recykling
- zdobywanie wiedzy o lesie: 1. dlaczego niektóre drzewa są ścinane i co się z nimi potem dzieje? , 2. jakie drzewa i rośliny rosną w lesie?, 3. jakie zwierzęta żyją w naszym lesie? , 4. rzeka kacza - jaki jest jej stan obecny, czy żyją w niej ryby? 5. spotkanie z leśniczym który opowie mieszkańcom jak wygląda opieka nad lasem i jak możemy tę opiekę wspierać jako mieszkańcy.

Na wydarzeniu przewidujemy 4 animatorów: 2 do spacerów w lesie, 2 do animacji pikniku. Wszystko w stylu Zero Waste.

Bezśmieciowe życie sprowadza się w praktyce do konsekwentnego stosowania kilku zasad, tak zwanych pięciu eRek (5R).

Refuse (odmawiaj) – nie gódź się na zbędne zanieczyszczenia, odmawiaj ulotek reklamowych, jednorazowych opakowań, a także wszelkich produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, generujących odpady i zanieczyszczenia.
Reduce (ograniczaj) – redukuj liczbę przedmiotów, prowadź możliwie minimalistyczne życie, otaczaj się tylko tym, czego faktycznie używasz i co jest ci niezbędne do życia.
Reuse (używaj ponownie) – nie stosuj rozwiązań jednorazowych. Używaj wielorazowych opakowań (na przykład słoika po ogórkach konserwowych używaj do robienia przetworów lub kupowania i przechowywania ryżu), termosów, naczyń, a nawet artykułów higienicznych (golarki na żyletki, kubeczka menstruacyjnego, pasty cukrowej do depilacji). Używaj ponownie także tego, co na pierwszy rzut oka jest już śmieciem (na przykład zasadź kwiatki w dziurawym garnku, zamiast kupować nową doniczkę albo szklaną butelkę po oleju dokładnie umyj, wyparz i zlej do niej domową nalewkę).
Recycle (segreguj i przetwarzaj) – zadbaj o to, żeby zbędne rzeczy zostały przerobione na coś pożytecznego. Segreguj śmieci (papier można przetwarzać 6-krotnie) i zanoś do stosownych punktów, przerabiaj co się da nawet w domu (na przykład ze starego prześcieradła uszyj materiałową torbę na zakupy).
Rot (kompostuj) – kompostuj odpadki organiczne, otrzymując z nich energię lub naturalny nawóz. Stosuj to, co gdy się zużyje, może trafić na kompost (na przykład drewnianą szczoteczkę do zębów, konopną myjkę do naczyń).
Można dodać do nich kolejne:

Repair (naprawiaj) – łataj ubrania, noś buty do szewca, spawaj pękniętą ramę roweru, lutuj złamany kabel.
Remember (pamiętaj) – ucz się żyć świadomie, pamiętaj, że twoje wybory konsumenckie i to jak spędzasz czas mają wpływ na środowisko.

źródło: http://zero-waste.pl/czym-jest-zero-waste/

Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowe części zadania (m.in. opis, cena ilość) Koszt (cena x ilość)
1Poczęstunek dla gości 150 osób 2250 zł
2wynajem toalet przenośnych600 zł
3ubezpieczanie pikniku200 zł
4zespół ratownictwa medycznego600 zł
5animator i prowadzący x 5 (6 godzin) 80zł/h2400 zł
6ochrona500 zł
7reklama w mediach społecznościowych600 zł
8zakupu worków na odpady, rękawic ochronnych300 zł
9kosztów odbioru i utylizacji odpadów zebranych podczas akcji1000 zł
10spotkanie z leśniczym500 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 8950 zł



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy