Ogród Sąsiedzki przy Dzikim Sadzie, ul. Źródlana (1)

Projekt wybrany w głosowaniu
Jakub Gorski (gorkub@gmail.com)
projektodawca

Skrócony opis projektu

Ogród sąsiedzki to spełnienie marzenia o uprawie własnych warzyw, owoców i kwiatów na działce "tuż za rogiem". To miejsce ogólnodostępne, naturalne i integrujące okolicznych mieszkańców. Tutaj chcemy wraz z sąsiadami z ul. Źródlanej oraz Wrocławskiej spędzać aktywnie czas angażując się w wszelakie prace działkowe i biernie ciesząc wzrok kolorowymi kwiatami, przy śpiewie ptaków w części rekreacyjnej ogrodu. Tutaj też planujemy sąsiedzkie pikniki i grille. Chcemy też organizować warsztaty, podczas których będziemy dzielić się wiedzą o uprawach oraz przetwórstwie płodów ziemi. Przy wejściu do ogrodu będzie jadłodzielnia, czyli miejsca dzielenia się plonami w przypadku urodzaju.


Charakter projektu

Dzielnicowy, Orłowo

Typ projektu

Projekt mały

Kategorie projektu

zieleń i ochrona środowiska


Lokalizacja projektu - Adres

Ul. Źródlana, 81-531 Gdynia

Lokalizacja projektu - Opis lokalizacji

Ogrodzony teren o powierzchni ok 900 m2 (część Dzikiego Sadu) przylegający do ul. Źródlanej w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły podstawowej nr 11


Numery i obręby działek

467 obręb Orłowo

Własność działek

M. Gdynia

Szczegółowy opis projektu

Ogród sąsiedzki przy Dzikim Sadzie to ogólnodostępne miejsce umożliwiające aktywne bądź bierne spędzanie czasu w otoczeniu zieleni. Głównymi ideami przyświecającymi temu przedsięwzięciu są zapewnienie kontaktu z naturą mieszkańcom ul. Źródlanej oraz Wrocławskiej, integracja i aktywizacja społeczności lokalnej, zwiększenie funkcjonalności oraz walorów estetycznych i środowiskowych przestrzeni miejskiej, a także edukacja. Nasz ogród ma spełniać dwie podstawowe funkcje: jako miejsce upraw warzyw, owoców i kwiatów dla okolicznych mieszkańców a także miejsce wypoczynku i wspólnego spędzania czasu. Temu drugiemu celowi mają służyć ławeczki i altanka z miejscem na grilla. Ogród będzie zasilany w wodę z sadzawki na jego terenie oraz z deszczówki zbieranej z dachu szopy na narzędzia. Szopa ta oraz altanka (namiot ogrodowy) są istniejącym elementem infrastruktury na terenie działki. Przyszłościowo wraz ze wzrostem wspólnoty osób zaangażowanych w nasz projekt przewidujemy organizację warsztatów edukacyjnych oraz ogrodniczych dla dzieci i dorosłych, a także stworzenie na terenie ogródka "jadłodzielni", czyli miejsca dzielenia się plonami w przypadku ich niewykorzystania bądź urodzaju.
W ramach projektu ogrodu społecznego planujemy stworzenie:
- strefy rekreacji (trawnik, miejsce na piknik, grill, ławki, altanka)
- strefy użytkowej (grządki warzywne, rabaty podniesione, szklarnia całoroczna, kwietniki, domek na narzędzia, kompostownik, drzewa sadownicze, punkt pobierania wody, hotel dla owadów wykonany podczas warsztatów przez dzieci z sąsiedztwa)

Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowe części zadania (m.in. opis, cena ilość) Koszt (cena x ilość)
1szklarnia całoroczna z poliwęglanu, wym. 6x2,5x 1,91 m2700 zł
2renowacja trawnika, 200 m2 x 7zł1400 zł
3kompostownik, 2 x 1200l (350 zł)700 zł
4kosz na śmieci1000 zł
5ławka z oparciem i podłokietnikami, 1 x 1000 zł1000 zł
6sadzonki drzewek owocowych, 6 x 50 zł300 zł
7sadzonki warzywne (pomidory, cukinia, ogórki, dynia, papryka), 100 x 7 zł700 zł
8nasiona warzyw sezonowych (pietruszka, koperek, marchew, rzodkiewka), 50 x 5 zł250 zł
9agrowłóknina 100m2, 100 m x 1 zł100 zł
10nasiona kwiatów sezonowych, 30 x 5 zł150 zł
11sadzonki malin 30 x 25 zł750 zł
12tablica ogłoszeń do powieszenia na płocie400 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 9450 zł



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy