Karta weryfikacji szczegółowej dla projektu Stworzenie międzypokoleniowego parku rekreacji przy ulicy Stolemów (WIK/0024)

Imię: Urszula
Nazwisko: Kubicka-Formela
E-mail: u.kubicka-formela@zdiz.gdynia.pl
Afiliacja w strukturze urzędu: Zarząd Dróg i Zieleni
Lp. Kryteria kontrolne Tak Nie Trudno powiedzieć Nie dotyczy
1. ---
2. ---
3. ---
4. ---
5. ---
6.
7. ---
8. ---
9. ---
10. ---
11. ---
12. ---
13. ---
14. ---
15. ---
16. ---
17. ---
18. ---
19. ---
20. ---
21.
22.

Opinia w zakresie możliwości montażu urządzeń zabawowych
Działka nr 1799, obręb 0027 Wielki Kack, wskazana pod inwestycję stanowi własność Gminy Miasta Gdyni. Część działki, na której występuje w miarę płaski i równy teren, usytuowana w pobliżu istniejącej siłowni, nie jest możliwa do zagospodarowania pod montaż urządzeń zabawowych z uwagi na porozumienie zawarte z NKIH „Leśną Szkółką”, dot. użytkowania ww. działki.
Wniosek zakłada wyposażenie terenu w zjeżdżalnię rurową i zestawy wspinaczkowe dla starszych dzieci. Dla tych urządzeń konieczne jest wykonanie nawierzchni amortyzujących upadek z wysokości (syntetycznej, lub żwirowej) w strefach bezpieczeństwa. Do montażu urządzeń wspinaczkowych i wykonania nawierzchni bezpiecznej w ich obrębie niezbędny jest w miarę równy i płaski teren, podczas gdy dysponujemy terenem stromym, o dużym spadku i gęsto zadrzewionym. Ponadto zarówno fundamenty urządzeń, jak i obszary nawierzchni bezpiecznych (podczas ich wykonywania grunt jest wybierany do głębokości min. 40 cm), muszą być usytuowane w odpowiedniej odległości od drzew tak, aby nie naruszać ich systemu korzeniowego, a jednocześnie, aby korony drzew nie kolidowały ze strefą użytkowania urządzeń. Montaż zjeżdżalni wymaga min. kilku m2 płaskiego terenu przy części wyjściowej urządzenia (na dole) oraz fundamentowania w skarpach. Prace związane z montażem zjeżdżalni naruszą stateczność skarp i zakłócą warunki odprowadzenia wód opadowych. Mogą powstawać lokalne osuwiska w związku z penetracją wody. Zatem montaż zjeżdżalni rurowej na skarpie wiązałby się z koniecznością jej zabezpieczenia/ umocnienia. Podobnie w przypadku wykonywania ścieżek żwirowych. Jeśli miałyby one skomunikować cały teren, należy przypuszczać, że będą przebiegać również po skarpach. Na etapie opracowywania dokumentacji należy przewidzieć sposób zagospodarowania wód opadowych. Możliwe też, że niezbędne okaże się zamontowanie barierek dla osób z niepełnosprawnościami (OzN) wzdłuż części ciągów komunikacyjnych. Wniosek nie uwzględnia wyceny tego zakresu robót.
Należy również pamiętać, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, „odległość placów i urządzeń […] od linii rozgraniczających ulicę,[…] powinna wynosić co najmniej 10 m.
Mając na uwadze wszystkie ww. czynniki i ograniczenia opiniujemy negatywnie montaż urządzeń zabawowych na przedmiotowym terenie i proponujemy wyłączenie ich z wniosku.
12.05.2021 r. Wnioskodawca naniósł zmiany. Bez uwag.
Data publikacji: 2021-05-12 14:21