Karta weryfikacji szczegółowej dla projektu Rekreacyjny teren zielony z rozwiązaniami małej retencji powierzchniowej w miejscu ruin po dawnych basenach na Polance Redłowskiej (2022/OGM/0001)

Imię: Karolina
Nazwisko: Knapik
E-mail: k.knapik@zdiz.gdynia.pl
Afiliacja w strukturze urzędu: ZDiZ
Lp. Kryteria kontrolne Tak Nie Trudno powiedzieć Nie dotyczy
1. ---
2. ---
3. ---
4. ---
5. ---
6.
7. ---
8. ---
9. ---
10. ---
11. ---
12. ---
13. ---
14. ---
15. ---
16.
17. ---
18. ---
19. ---
20. ---
21.
22.

Projekt zlokalizowany na terenach po dawnych basenach na Polance Redłowskiej jako teren zielony, rekreacyjny z rozwiązaniami małej retencji nie ma charakteru o cechach miejskich, a raczej dzielnicowych. Ponadto, projekt ten jest o znamionach inwestycyjnych z dużym zaangażowaniem środków finansowych przeznaczonych na roboty rozbiórkowe, projektowe oraz rekultywacyjne tego obszaru.
Opis projektu zawiera informację dotyczącą wybrania i wywozu gruzu, jednakże ze względu, że obiekty dawnych basenów są zbrojonymi budowlami konstrukcyjnymi z całą infrastrukturą techniczną w tym zasilania, oczyszczania i odbioru wód z basenów, istnieje uzasadniona obawa, że projekt ten nie został należycie przeanalizowany pod względem robót rozbiórkowych. Dodatkowo, prace te wymagają pozwolenia na budowę, odpowiedniej inwentaryzacji obiektów konstrukcyjnych pod ziemią, sieci i uzbrojenia terenu. Nie możemy wpuścić ciężkiego sprzętu na teren dawnych basenów, gdyż zagrażałoby to bezpieczeństwu ludzi i sprzętu tam pracującego. Na tym terenie mogą być studnie i kondygnacje podziemne z pomieszczeniami technicznymi do obsługi dawnych basenów. Niestety, wycena tego etapu prac w kwocie 91 000zł nie będzie pokrywała kosztów związanych z bezpiecznym uporządkowaniem tych terenów.

W naszej opinii, budowa terenów retencyjnych i ogrodów deszczowych w bezpośrednim sąsiedztwie morza, jako docelowego odbiornika wód opadowych, ze względów hydrologicznych jest nie uzasadniony. Retencję w mieście projektuje się na obszarach, gdzie wody mogą powodować zalania, teren nie jest w stanie przyjąć opadu lub w celu regulacji spływu wody np. pozwalając zatrzymać wody na obszarach wyżej położonych w mieście, tak aby nie powodowały zalań niższych terenów. W tym wypadku, nie widzimy potrzeby retencji wód mogących spłynąć w sposób naturalny do morza.

Projekt powinien być poddany ponownej analizie rzeczowo-kosztowej w celu jak najlepszego wykorzystania terenów w ramach przeznaczonych na ten cel środków z uwzględnieniem jego zakresu i potrzeb.
Data publikacji: 2022-06-23 11:18