Karta weryfikacji szczegółowej dla projektu Rekreacyjny teren zielony z rozwiązaniami małej retencji powierzchniowej w miejscu ruin po dawnych basenach na Polance Redłowskiej (2022/OGM/0001)

Imię: Dorota
Nazwisko: Marszałek-Jalowska
E-mail: d.jalowska@gdynia.pl
Afiliacja w strukturze urzędu: Wydział Środowiska UM
Lp. Kryteria kontrolne Tak Nie Trudno powiedzieć Nie dotyczy
1. ---
2. ---
3. ---
4. ---
5. ---
6.
7. ---
8. ---
9. ---
10. ---
11. ---
12. ---
13. ---
14. ---
15. ---
16. ---
17.
18. ---
19. ---
20. ---
21. ---
22.
23.

---
Poniżej stanowisko Wydz. Środowiska UM Gdyni w sprawach:
1) specyfiki środowiskowej terenu Polanki Redłowskiej i jej okolic: procedowany projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "części dzielnic: Wzgórze Św. Maksymilian, Redłowo i Orłowo w Gdyni, rejon rezerwatu przyrody "Kępa Redłowska" wraz z otoczeniem" wymaga przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko i wymaga sporządzenia prognozy oddziaływania na środowisko. Prognozę taką sporządziło BPPMG wersja 5 marzec 2022r. , gdzie podstawą jej wykonania są przepisy ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko. Opracowanie te odnosi się również do terenów Polanki Redłowskiej. Celem przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko jest określenie najbardziej prawdopodobnych skutków jakie może wywołać realizacja ustaleń dokumentów planistycznych w środowisku, w naszym przypadku mpzp, gdzie dla poszczególnych rodzajów terenów uściśla się warunki jego zagospodarowania. Opracowanie dostępne jest tutaj https://bip.um.gdynia.pl/plany-miejscowe-w-trakcie-sporzadzania,424/1407-rezerwat-kepa-redlowska,403674

2) opinii nt. niezbędnych działań (w tym badań i ekspertyz) związanych z podejmowaniem na tym terenie jakichkolwiek zmian w zagospodarowaniu: uchwalony mpzp wskaże na możliwości co do sposobu i zakresu zagospodarowania danego obszaru. Skonkretyzowany projekt dostosowany do wymogów miejscowego planu w zależności od zakresu robót, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę (bądź dokonaniem zgłoszenia robót budowlanych) będzie wymagał zbadania czy dla planowanego przedsięwzięcia konieczne będzie uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a tym samym opracowania karty informacyjnej przedsięwzięcia (ewent. raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko). Odpowiednio dotyczy to sytuacji w której okaże się, że konieczne będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Tu konieczne będzie opracowanie operatu wodnoprawnego. Polanka Redłowska w odległości kilkudziesięciu metrów od projektowanej inwestycji schodzi do Zatoki Gdańskiej krawędzią martwego klifu o wys. ~10 m, wokół terenu projektowanej inwestycji od str. W, SW i S wznoszą się zbocza o wys. 10-40 m, zatem jest to teren na którym ingerencja antropogeniczna może doprowadzić do zachwiania stabilności stoku i uruchomienia procesów morfodynamicznych. W związku z powyższym należy wykonać szczegółowe badania podłoża gruntowego oraz sporządzić opracowanie, w którym zawarte zostaną obliczenia stateczności stoków, skarp, uwzględniające obciążenia od obiektu nowoprojektowanego i obiektów istniejących w sąsiedztwie na etapie wykonawstwa i użytkowania. Biorąc pod uwagę zapis § 7 pkt 3 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25.04.2012 r. w sprawie geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych, poza dokumentacją badań podłoża gruntowego będzie wymagana także dokumentacja geologiczno-inżynierska, wykonana zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie z dnia 9.06.2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (tekst jedn. Dz. U. z 2021r. poz. 1420). W przypadku zaprojektowania np. ogrodów deszczowych bez uszczelnienia należy wykonać szczegółowe badania, które określą warunki hydrogeologiczne zarówno na terenie inwestycji jak i w jej sąsiedztwie, w celu ustalenia czy jest możliwe bezpieczne odprowadzanie części wód opadowych i roztopowych do ziemi bez negatywnego wpływu na tereny sąsiednie - w tym wystąpienia niekontrolowanych wypływów wprowadzanych do ziemi wód na tereny zlokalizowane poniżej projektowanej inwestycji lub uruchomienia procesów morfodynamicznych. Wiąże się to z koniecznością opracowania dokumentacji hydrogeologicznej określającej warunki gruntowo-wodne w tym rejonie. Procedury związane z Prawem geologicznym i górniczym będą również związane z procesem uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Wydział Środowiska nie posiada odrębnych szczególnych normatywów lub wytycznych do projektowania zagospodarowania terenów w otoczeniu obszarów chronionych. W koncepcję i docelowy projekt zagospodarowania terenu Polanki Redłowskiej powinny być zaangażowane m. in. osoby posiadające specjalizację związaną z architekturą krajobrazu.
Data publikacji: 2022-06-23 15:38