Karta weryfikacji szczegółowej dla projektu Naukowy Plac Zabaw przy Benisławskiego (2025/OBL/0008)

Imię: Inna
Nazwisko: Salyha
E-mail: inna.salyha@gdynia.pl
Afiliacja w strukturze urzędu: Wydział Ogrodnika Miasta
Lp. Kryteria kontrolne Tak Nie Trudno powiedzieć Nie dotyczy
1. ---
2. ---
3. ---
4. ---
5. ---
6.
7. ---
8. ---
9. ---
10. ---
11. ---
12. ---
13. ---
14. ---
15. ---
16. ---
17.
18. ---
19. ---
20. ---
21. ---
22.
23.

zieleń
28.04.2025 r.
Projekt należy uzgodnić z Wydziałem Ogrodnika Miasta. Przed przystąpieniem do projektowania należy uzyskać wytyczne od Wydziału Ogrodnika Miasta.

1. Ze względu na występującą w bezpośrednim sąsiedztwie zieleń, na etapie projektowania i realizacji należy zadbać o to aby inwestycja nie wpłynęła negatywnie na stan zdrowotny i estetykę zieleni istniejącej. Inwestycja nie może doprowadzić do zniszczenia koron i pni drzew oraz kolidować z ich systemami korzeniowymi w stopniu zagrażającym ich kondycji oraz statyce.
2. Wszelkie prace należy prowadzić w odległości minimum 1 m od rzutu korony istniejących drzew. Już na etapie planowania prac należy uwzględnić ochronę istniejącej zieleni oraz wzdłuż dróg tymczasowych oddzielając ją ogrodzeniem, w przypadku drzew należy wyznaczyć Strefę Ochrony Drzewa (odległość korony drzewa poszerzona o 1m), w celu uniknięcia ubijania gruntu oraz składowania materiałów budowlanych w obrębie systemu korzeniowego.
3. Szczegółowe rozwiązania zadań projektowych, tj. elementów wyposażenia, technologii wykonania będą rozpatrywane przez Wydział Ogrodnika Miasta pod względem wpływu na istniejącą zieleń na etapie projektu.
4. Dokumentację projektową należy uzgodnić z Wydziałem Ogrodnika Miasta. Musi ona zawierać inwentaryzację zieleni wraz z waloryzacją i gospodarką drzewostanem uwzględniać zachowanie istniejącej zieleni, a także jej ochronę na etapie planowania oraz realizacji inwestycji
5. Jeżeli projekt placu zabaw będzie przewidywał montaż nawierzchni, WOM zaleca rezygnację lub ograniczenie zastosowania nawierzchni syntetycznych do niezbędnego minimum i najlepiej zastąpienie ją inną nawierzchnią naturalną (np. piaskiem, zrębkami oraz korkową nawierzchnią bezpieczną, typu Corkeen) która jest zdrowsza dla dzieci i bardziej przyjazna dla środowiska oraz pasująca do każdego krajobrazu. Opary oraz pył powstający ze ścierania tworzywa sztucznego może być wdychany przez człowieka i jest szkodliwy dla zdrowia. Zaleca się aby ewentualne nawierzchnie bezpieczne stosować w neutralnych kolorach, ponieważ kolorowe powierzchnie syntetycznej nawierzchni są nieprzyjazne człowiekowi.
6. WOM zaleca, aby ewentualne dojście do placu zabaw zostało wykonane z nawierzchni przepuszczalnych, umożliwiające naturalną retencję wody i przyczyniają się do ochrony środowiska. Do rekomendowanych rozwiązań należą m.in.: zrębki drzewne (np. CushionFALL), TerraWay, HanseGrand lub inna przepuszczalna nawierzchnia mineralna.

Data publikacji: 2025-05-05 15:14