Pomnik gdynianina, który walczył z Bondem

Zweryfikowany negatywnie (niemożliwy do realizacji)
Krzysztof Romański (Romanskikris@gmail.com)
projektodawca

Skrócony opis projektu

Gdynia jest jedynym z niewielu polskich miast, które występuje na kartach książek Iana Fleminga o najsłynniejszym agencie świata. W wydanej w 1961 r. powieści Operacja Piorun, Gdynia wymieniona jest jako miejsce urodzenia Ernsta Stavro Blofelda - jednego z największych wrogów Jamesa Bonda. Warto upamiętnić ten fakt w przestrzeni miejskiej Gdyni, najlepiej pod postacią pomnika perskiego kota i głaszczącej go ręki. W taki sposób najczęściej portretowano Blofelda na srebrnym ekranie.


Charakter projektu

Dzielnicowy, Śródmieście

Typ projektu

Projekt duży

kategorie projektu

przestrzeń publiczna, kultura


Lokalizacja projektu - Adres

ul. Starowiejska, róg Abrahama

Lokalizacja projektu - Opis lokalizacji

Obok nowo powstałych zieleńców i ławek na skrzyżowaniu


Numery i obręby działek

1568

Własność działek

M. Gdynia

Szczegółowy opis projektu

Gdynia jest jedynym z niewielu polskich miast, które występuje na kartach książek Iana Fleminga o najsłynniejszym agencie świata. W wydanej w 1961 r. powieści Operacja Piorun, Gdynia wymieniona jest jako miejsce urodzenia Ernsta Stavro Blofelda - jednego z największych wrogów Jamesa Bonda. Postać czarnego charakteru z Gdyni pojawia się w trzech klasycznych książkach stworzonych przez Fleminga (Operacja Piorun, W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości oraz Żyje się tylko dwa razy) oraz w ośmiu filmach (m.in. Operacja Piorun czy Żyje się tylko dwa razy). W filmach Blofeld pojawia się zwykle w towarzystwie białego kota perskiego, a często to po prostu jedynie ręce trzymające i głaszczące kota. I w takiej formie najlepiej ukazać go w Gdyni - jako pomnik perskiego kota i głaszczącej go dłoni. Pomnik powinien być niewielki, pozbawiony cokołu, nienarzucający się, wszak chodzi o postać, która lubi pozostawać w ukryciu. Obok pomnika będzie znajdowała się tablica, z wyjaśnienie idei w języku polskim i angielskim. Proponowana lokalizacja na rogu jednej z najstarszych gdyńskich ulic jest symboliczna. Być może w budynku, takim jak ten ukryty między drogerią i hinduską restauracją Dom Schroederów, na świat (oczywiście tylko w wyobraźni Iana Fleminga) przyszedł Ernst Blofeld.

Biografia gdyńskiego czarnego charakteru

Fleming wprowadza postać Blofelda w powieści Operacja Piorun. Tam też dość dokładnie opisuje jego przeszłość. Ernst Stavro Blofeld urodził się 28 maja 1908 r. jako syn Polaka i Greczynki w będącej wówczas wioską rybacką Gdyni. Po I wojnie światowej otrzymał polskie obywatelstwo. Ukończył ekonomię i historię polityczną na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował też inżynierię w Warszawskim Instytucie Politechnicznym. Po studiach podjął pracę w Ministerstwie Poczt i Telegrafów, co dawało mu dostęp do tajnych wiadomości. Szybko zaczął to wykorzystywać i zbijać majątek. Sprzedawał konfidencjonalne informacje i spekulował akcjami na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Przewidując wybuch II wojny światowej, Blofeld sporządził kopie ściśle tajnych depesz i sprzedał je III Rzeszy. Przed atakiem Niemców na Polskę w 1939 r. zatarł po sobie wszelkie ślady. W tym celu przybył do Gdyni, gdzie pod pozorem poszukiwania dawanego przyjaciela, zniszczył wszystkie dokumenty dotyczącego jego osoby w urzędach i kartotekach parafialnych. W Gdyni też zakupił za kwotę 2000 dolarów fałszywy paszport kanadyjski i z gdyńskiego portu wyruszył via Szwecja do Turcji. Tam podjął pracę w radiu i założył organizację wywiadowczą. Podczas wojny prowadził podwójną grę sprzedając cenne informacje obu stronom konfliktu. Widząc jednak, że to alianci bliżsi są zwycięstwa, zdecydował się wspierać tylko ich, za co otrzymał później liczne odznaczenia. Po wojnie założył organizację przestępczą WIDMO, której celem było dążenie do zdobycia władzy nad światem. Tyle na kartach książki. Czas na gdyńską ulicę.

Projektowanie uniwersalne

Tak

Cel projektu i uzasadnienie potrzeby jego realizacji

Gdynia jest jedynym z niewielu polskich miast, które występuje na kartach książek Iana Fleminga o najsłynniejszym agencie świata. W wydanej w 1961 r. powieści Operacja Piorun, Gdynia wymieniona jest jako miejsce urodzenia Ernsta Stavro Blofelda - jednego z największych wrogów Jamesa Bonda. Zaznaczenie w przestrzeni miejskiej tego faktu może pomóc spopularyzować Gdynię wśród milionów fanów sagi o agencie 007 na całym świecie.

Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowe części zadania (m.in. opis, cena ilość) Koszt (cena x ilość)
1Projekt pomnika12000 zł
2Realizacja 74000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 86000 zł



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy