Uporządkowanie zieleni i nasadzenia zimozielone przy Al. Zwycięstwa dla całorocznej ochrony przed emisjami oraz uatrakcyjnienia ciągu pieszo-rowerowego i wjazdu do centrum miasta (2)

Projekt niewybrany w głosowaniu
Hanna Lorkowska-Osicka (hannaosicka@o2.pl)
projektodawca

Skrócony opis projektu

Miejska zieleń izolacyjna o dł. 265 m wzdłuż al. Zwycięstwa jest w złym stanie. Są tu suche drzewa stanowiące zagrożenie pożarowe, braki w nasadzeniu i żywopłot z nieatrakcyjnych roślin nie chroniący przed emisjami w okresie bezlistnym. Niezbędne jest dosadzenie drzew i krzewów zimozielonych, przebudowa żywopłotu na krzewy efektowne, zimozielone, koralowe oraz kwitnące. Planujemy rośliny odporne na warunki miejskie, mrozy i suszę, wymagające mało pielęgnacji, co zmniejszy koszty obsługi i zachowa zieleń na długo w dobrej kondycji. Efektem będą nowe siedliska ptaków, poprawa stanu powietrza, całoroczna ochrona przed emisjami, atrakcyjny widok wzdłuż ścieżki rowerowej i wjazdu do miasta.


Charakter projektu

Dzielnicowy, Redłowo

Typ projektu

Projekt duży

Kategorie projektu

zieleń i ochrona środowiska, przestrzeń publiczna


Lokalizacja projektu - Adres

Al. Zwycięstwa Redłowo

Lokalizacja projektu - Opis lokalizacji

Tereny miejskiej zieleni izolacyjnej przy al. Zwycięstwa w Redłowie o dł. 265 m na odcinku od ul. Stryjskiej do ul. Krośnieńskiej po zachodniej stronie ulicy, wzdłuż zabudowy mieszkaniowej i ciągu pieszo-rowerowego


Numery i obręby działek

Dz. nr ew. 114, 116, 115, 117, 113/2, część 111/2, część 112/2 obręb 0025 Redłowo

Własność działek

M. Gdynia

Szczegółowy opis projektu

Projekt jest kontynuacją realizacji miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego Nr 1402 i 1408 stanowiących pasy zieleni izolacyjnej na działkach objętych opracowaniem. Pas zieleni wzdłuż al. Zwycięstwa w Redłowie nasadzony został kilkanaście lat temu przez mieszkańców sąsiedniego osiedla. Od tego czasu wiele roślin obumarło lub jest w złej kondycji, co jest słabą wizytówką dzielnicy i miasta wzdłuż głównej ulicy i nie spełnia przypisanych prawem miejscowym warunków ochrony przed emisjami. Są tu: żywopłot pozostały po byłym ogrodzie działkowym, z krzewów nieatrakcyjnych gatunkowo i niespełniających warunków ochrony w okresie bezlistnym, 2 rzędy świerków pospolitych z licznymi ich ubytkami, obumarłych w całości lub w znacznej części oraz miejsca jeszcze nie obsadzone. Zieleń nie jest pielęgnowana. Suche i obumarłe rośliny stanowią zagrożenie pożarowe dla budynków mieszkalnych znajdujących się w sąsiedztwie. Projekt zakłada wycinkę roślin obumarłych i w złej kondycji, dosadzenie drzew i krzewów zimozielonych w miejscu ich braku, wymianę gatunkową żywopłotu, umieszczając naprzemiennie rośliny zimozielone z krzewami kwitnącymi (np. głogami i roślinami istniejącego żywopłotu). W założeniu rośliny efektowne i odporne na warunki miejskie, mrozy, suszę i wahania temperatur, nie wymagające szczególnej pielęgnacji. Gatunki roślin do szczegółowego określenia na etapie projektu realizacyjnego

Etapy realizacji:
- wykonanie projektu przebudowy gatunkowej żywopłotu
- usunięcie roślinności obumarłej i przeznaczonej do wymiany
- sadzenie drzew i krzewów, przesadzanie krzewów
- pielęgnacja w okresie gwarancyjnym

Założonym efektem jest: poprawa warunków ekologicznych wzdłuż drogi głównej i ciągu pieszo-rowerowego, wzmocnienie całorocznej ochrony przed emisjami, zapobieganie schorzeniom wywoływanym emisjami, z czego korzystać będą wszyscy mieszkańcy Gdyni. Poprawi się też wizerunek wzdłuż głównego wjazdu do miasta, co jest konieczne, gdyż stan obecny jest bardzo nieefektowny.
Więcej szczegółów znajduje się w załącznikach - szczegółowy opis stanu istniejącego i zakresu prac objętych projektem, wizualizacja, zdjęcia stanu istniejącego.

Projektowanie uniwersalne

Tak

Cel projektu i uzasadnienie potrzeby jego realizacji

Zieleń izolacyjna wzdłuż al. Zwycięstwa jest w złym stanie. Są tu braki w nasadzeniu, drzewa obumarłe lub w złej kondycji, żywopłoty z roślin sezonowych nie chroniące przed emisjami w okresie bezlistnym. Niezbędne są nasadzenia drzew zimozielonych i przebudowa gatunkowa żywopłotów na efektowne krzewy zapewniające całoroczną ochronę, wytwarzające korale będące pożywieniem dla ptaków oraz krzewy kwitnące. Realizacja spowoduje poprawę warunków ekologicznych i wizerunku miasta wzdłuż drogi głównej.

Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowe części zadania (m.in. opis, cena ilość) Koszt (cena x ilość)
1Projekt gatunkowej przebudowy żywopłotu z inwentaryzacją istniejącej zieleni10000 zł
2Wycinka suchych drzew igl. i samosiewów o średn.3-14 cm 26szt x170 zł/szt.4420 zł
3Wycinka suchych drzew iglastych do 5 m wysokości 65 szt .x 480 zł/szt.31200 zł
4Wywóz odpadów zielonych 10 t x 425 zł/t4250 zł
5Przygotowanie terenu pod obsadzenia krzewami 520 m2 x 54 zł/m228080 zł
6Przesadzanie krzewów + podłoże, nawóz 40 szt. x 22 zł/szt.880 zł
7Sadzenie dużych krzewów + podłoże, nawóz 108 szt. x 320 zł/szt.34560 zł
8Sadzenie krzewów sredniej wielkości + podłoże, nawóz 48 szt. x 54 zł/szt.2592 zł
9sadzenie drzew, podłoże, nawóz, paliki, 3letnia pielęgn. 46 szt. x 2.900 zł/szt.133400 zł
10Tablica informujaca, że zadanie zostało zrealizowane z BO2000 zł
11Ziemia do kształtowania terenu + rozplantowanie 15 m3 x 195 zł/m32925 zł
12Ściółkowanie 520 m3 x 24 zł/m312480 zł
13Trzyletnia pielęgnacja (880+34560+2592+12480) x 30%15153 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 281940 zł



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy