Modernizacja drogi rowerowej wzdłuż ulicy Chwarznieńskiej na odcinku od Amona do SP48 (2)

Projekt wskazany do realizacji jako Projekt +1
BOwGdyni
projektodawca

Skrócony opis projektu

głosując w Budżecie Obywatelskim, aby zyskać wygodniejszy dojazd aleją Zwycięstwa w kierunku Witomina, Redłowa i Śródmieścia!

Celem projektu jest wsparcie zrównoważonej mobilności w mieście Gdynia poprzez remont odcinka drogi rowerowej wzdłuż ulicy Chwarznieńskiej na odc. od Amona do SP48. Dzięki projektowi powstanie bezpieczna i wygodna dla użytkowników droga rowerowa.

Każdy z nas jest rowerzystą – część dojeżdża rowerem do pracy, inni do szkoły, zaś jeszcze inni wybierają rower jako rekreację,

Grupą odbiorców projektu są wszyscy mieszkańcy Gdyni.


Charakter projektu

Dzielnicowy, Chwarzno-Wiczlino

Typ projektu

Projekt duży

kategorie projektu

komunikacja i organizacja ruchu


Lokalizacja projektu - Adres

Ulica Chwarznieńska od ulicy Amona do SP48

Lokalizacja projektu - Opis lokalizacji

Droga rowerowa wymagająca modernizacji biegnie wzdłuż głównej ulicy łączącej Chwarzno z Witominem i Śródmieściem, tj. ul. Chwarznieńskiej.


Numery i obręby działek

Działka 1490, obr. Chwarzno-Wiczlino
Ddziałka 1878/2, obr. Chwarzno-Wiczlino

Własność działek

M. Gdynia

Szczegółowy opis projektu

Razem poprawmy system ścieżek rowerowych w Gdyni! Gdyńskie drogi rowerowe cały czas nie stanowią spójnego i bezpiecznego systemu. Zmieńmy to głosując w Budżecie Obywatelskim. Wspólnie rozpocznijmy działania na rzecz kolejnego etapu tworzenia infrastruktury rowerowej wzdłuż ul. Chwarznieńskiej.

Chwarznieńska stanowi część najważniejszej trasy rowerowej w zachodniej Gdyni. Zgodnie ze wskazaniem liczników rowerowych rocznie porusza się tędy 89 tys. rowerzystów i liczba ta wrasta. Mimo to droga ta jest w złym stanie: wykonana jest z fazowanej kostki Bauma, która generuje większe opory toczenia niż nawierzchnia asfaltowa. Z biegiem lat kostka ta została wypaczona, wytworzyły się poprzeczne uskoki. Jakość tego połączenia zdecydowanie kontrastuje z nową nawierzchnią drogi rowerowej na odcinkach od Sokółki do Amona i od SP48 aż do pętli „Sosnowa” na Witominie.

Projekt przewiduje remont i przebudowę istniejącej drogi rowerowej na odcinku około 390 metrów tj. od miejsca, gdzie asfaltowa droga urywa się od strony ulicy Amona aż do zakończenia odcinka z kostki Bauma przy SP48. Zakładamy, że w efekcie droga rowerowa zyska taki sam standard jak sąsiednie odcinki.

Im lepsze warunki do poruszania się rowerem, tym więcej mieszkańców wybierze rower. Im więcej gdynian wybierze rower, tym mniejsze będą korki na ulicach, tym mniejszy tłok będzie w komunikacji miejskiej, tym czystsze będzie powietrze, zaś ulice cichsze i bezpieczniejsze. Każdy z nas jest rowerzystą – część dojeżdża rowerem do pracy, inni do szkoły, zaś jeszcze inni wybierają rower jako rekreację. Stąd dalszy rozwój dróg rowerowych to same korzyści dla miasta i wszystkich jego mieszkańców.

Dlatego zachęcamy wszystkich do głosowania na nasz projekt!

Projektowanie uniwersalne

Tak

Cel projektu i uzasadnienie potrzeby jego realizacji

Celem projektu jest poprawa warunków poruszania się rowerem w codziennych podróżach do szkoły, pracy, czy w celu skorzystania z usług. Droga rowerowa na wskazanym odcinku jest wybudowana z kostki brukowej, co obniża komfort jazdy rowerem. Im lepsze warunki do poruszania się rowerem, tym więcej mieszkańców wybierze rower. Im. Więcej gdynian wybierze rower, tym mniejsze będą korki na ulicach, tym mniejszy tłok będzie w komunikacji miejskiej, tym czystsze będzie powietrze, zaś ulice cichsze.

Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowe części zadania (m.in. opis, cena ilość) Koszt (cena x ilość)
1Droga rowerowa z nawierzchnią bitumiczną (390mb*1500 zł)585000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 585000 złKomentarze


januszmaj

2022-09-01 13:58:44

Zlituj się, wydać pół miliona na coś, co już istnieje? Co tam chcesz zrobić, zrywać poprawną nawierzchnię?