Nowa ścieżka rowerowa na początku ulicy Piłsudskiego – na odcinku Świętojańska – Bema (w miejsce likwidowanej w ramach budowy Parku Centralnego)

Zweryfikowany negatywnie (niemożliwy do realizacji)
kajetan-l
projektodawca

Skrócony opis projektu

Czas na wygodny i bezpieczny system ścieżek rowerowych w Gdyni! Zmieńmy to głosując w Budżecie Obywatelskim, aby zyskać bezpieczniejszy przejazd na początkowym odcinku Piłsudskiego.

Celem projektu jest wsparcie zrównoważonej mobilności w mieście Gdynia poprzez budowę wzdłuż ulicy Piłsudskiego przed urzędem miasta w centrum Gdyni. Dzięki projektowi powstanie bezpieczna i wygodna dla użytkowników droga rowerowa.

Każdy z nas jest rowerzystą – część dojeżdża rowerem do pracy, inni do szkoły, zaś jeszcze inni wybierają rower jako rekreację,

Grupą odbiorców projektu są wszyscy mieszkańcy Gdyni.


Charakter projektu

Dzielnicowy, Śródmieście

Typ projektu

Projekt duży

kategorie projektu

komunikacja i organizacja ruchu


Lokalizacja projektu - Adres

Ulica Piłsudskiego 52/54

Lokalizacja projektu - Opis lokalizacji

Projekt przewiduje budowę drogi rowerowej na początkowym odcinku ulicy Piłsudskiego w miejsce drogi rowerowej, która rozebrana zostanie przy okazji budowy Parku Centralnego


Numery i obręby działek

2458, 2460, 2510 – obr. Śródmieście,
506 – obr. Kamienna Góra

Własność działek

M. Gdynia

Szczegółowy opis projektu

Razem poprawmy system ścieżek rowerowych w Gdyni! Gdyńskie drogi rowerowe cały czas nie stanowią spójnego i bezpiecznego systemu. Zmieńmy to głosując w Budżecie Obywatelskim. Wspólnie rozpocznijmy działania na rzecz połączenia rowerowego ze Śródmieściem.

Ulica Piłsudskiego stanowi główny ciąg komunikacyjny w kierunku Bulwaru Nadmorskiego, zaś obok znajdują się tereny rekreacyjne. Tędy wiedzie droga do Parku Centralnego, czy Polankę Redłowską.

Mimo dużego obciążenia ruchem, w tym autobusów i niskiego stopnia bezpieczeństwa urzędnicy przekonali Prezydenta do rozbiórki drogi rowerowej bez jej odtwarzania. To spowoduje pogorszenie bezpieczeństwa osób na rowerach, bo będą oni musieli jechać w ruchu ogólnym, co nie jest postrzegane jako bezpieczne.

Dlatego właśnie uważamy, że droga rowerowa poprowadzona zgodnie ze standardami dokładnie naprzeciwko budynku Urzędu Miasta będzie wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem. Dzięki temu zmniejszy się liczba punktów kolizyjnych, zwłaszcza w relacji Świętojańska – Piłduskiego, gdzie rowerzysta po prostu skręci w prawo, bez konieczności wjazdu, a potem zjazdu z jezdni. Jest to ważne, gdyż w tym rejonie porusza się dużo rekreacyjnych rowerzystów, mniej wprawionych w ruchu ulicznym.

Jednocześnie zakładamy, że rowerzyści – mając bezpieczną i wygodną dla siebie przestrzeń – rzadziej będą wybierać ze strachu nielegalną jazdę, przez którą obniża się komfort poruszania się pieszych, w szczególności wysiadających z pojazdów ZKM.

Zakłada się przy tym, że droga rowerowa zostanie wybudowana zgodnie z tzw. wyłączonym zakresem projektu centralnego, który miasto – ze względu na koszty – nie będzie realizować.

Im lepsze warunki do poruszania się rowerem, tym więcej mieszkańców wybierze rower. Im. Więcej gdynian wybierze rower, tym mniejsze będą korki na ulicach, tym mniejszy tłok będzie w komunikacji miejskiej, tym czystsze będzie powietrze, zaś ulice cichsze i bezpieczniejsze. Każdy z nas jest rowerzystą – część dojeżdża rowerem do pracy, inni do szkoły, zaś jeszcze inni wybierają rower jako rekreację. Stąd dalszy rozwój dróg rowerowych to same korzyści dla miasta i wszystkich jego mieszkańców.

Dlatego zachęcamy wszystkich do głosowania na nasz projekt!

Projektowanie uniwersalne

Tak

Cel projektu i uzasadnienie potrzeby jego realizacji

Celem projektu jest wsparcie zrównoważonej mobilności w mieście Gdynia poprzez budowę nowej drogi rowerowej wzdłuż ulicy Piłsudskiego. Ulica Piłsudskiego stanowi główny ciąg komunikacyjny w kierunku Bulwaru Nadmorskiego, zaś obok znajdują się tereny rekreacyjne. Tędy wiedzie droga do Parku Centralnego, czy Polankę Redłowską. Mimo dużego obciążenia ruchem, w tym autobusów i niskiego stopnia bezpieczeństwa urzędnicy przekonali Prezydenta do rozbiórki drogi rowerowej bez jej odtwarzania.

Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowe części zadania (m.in. opis, cena ilość) Koszt (cena x ilość)
1Budowa drogi rowerowej na odcinku ulicy Piłsudskiego od Świętojańskiej do Bema (80 m * 1500 zł)120000 zł
2Dokumentacja projektowa budowy nowego odcinka DDR (20% * koszty budowy)24000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 144000 złKomentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy