Sto portretów mieszkańców na setne urodziny Gdyni. Antropologiczny portret miasta.

Wycofany przez Wnioskodawcę
Dorota Oza Karecka (oza@zgdyni.com)
projektodawca

Skrócony opis projektu

Wieloaspektowe przedsięwzięcie artystyczne mające na celu stworzenie antropologicznej kroniki Gdyni z okazji 100-lecia miasta. Obejmuje:
• Album fotograficzny ze 100 zdjęciami i opisami, prezentującymi bohaterów projektu i ich historie.
• Cykl spacerów/spotkań z bohaterami projektu, podczas których będzie można bliżej poznać ich sylwetki.
• Prezentacja książki połączona z wystawą portretów ukazujących osoby wybitne w swojej pozornej zwykłości, stanowiące ważną część gdyńskiego klimatu.
Ten projekt to przede wszystkim refleksja nad tożsamością Gdyni. Poszukując odpowiedzi na pytanie Co to znaczy być gdynianinem? projekt wykracza poza oczywiste kryteria i analizuje istotę gdyńskości.


Charakter projektu

Miejski w ramach Jubileuszowego Budżetu Obywatelskiego (JBO)

Typ projektu

Projekt duży

Kategorie projektu

przestrzeń publiczna, kultura, edukacja


Lokalizacja projektu - Adres

Plac Grunwaldzki 1, 81-372, Gdynia

Lokalizacja projektu - Opis lokalizacji

Plac Grunwaldzki znajduje się w dzielnicy Śródmieście Gdyni. Jest to przestronny plac o charakterystycznej, otwartej przestrzeni. Plac ten jest centralnym punktem dla wielu wydarzeń kulturalnych, społecznych i miejskich celebracji.


Numery i obręby działek

2938/2

Własność działek

M. Gdynia

Szczegółowy opis projektu

• Elementy projektu to: wystawa projektu #zGdyni - 100 fotografii autorstwa Doroty Ozy Kareckiej. Miejscem ekspozycji wystawy będą wybrane miejsca w dzielnicy Śródmieście Gdyni.
• Album fotograficzny.
• Cykl Spacerów/Spotkań z bohaterami projektu.

Prezentacja książki połączona z wystawą portretów gdynian. Do tej pory powstało ponad 40 portretów. Okoliczności powstawania fotografii łączą się z pogłębionymi wywiadami i spotkaniami z ich bohaterami, zacieśnieniem więzi autorki z bohaterami projektu. Autorka Dorota Oza Karecka dokumentuje podskórne życie miasta poprzez oddanie głosu osobom nieprzypadkowym, wybitnym w swojej pozornej zwykłości. Wśród osób sportretowanych pojawiają się postaci kultowe dla specyficznych środowisk, niszy artystycznej, sportowej i biznesowej. Portretowane osoby to ludzie w różnym wieku, pamiętający różnorodne okresy życia i istnienia Gdyni. Wśród nich są też osoby, które odeszły, a ich portrety stanowią ważną pamiątkę ich działalności i codziennego życia.
Poprzez umiejętność nawiązywania znajomości autorka zdjęć zbliżała się do swoich bohaterów, zbierając strzępy historii lub długie wywody i opowieści na tematy najtrudniejsze, losy rodzin gdańskich. Wystawa jest kontynuacją dzieła życia, któremu autorka poświęciła wiele lat pracy, będąc sama mieszkanką Gdyni.
Fotografie powstają zarówno w plenerze, jak i w prywatnych mieszkaniach i miejscach pracy. Autorka projektu zabiera bohaterów projektu do ich ulubionych miejsc, a fotografie powstają z wykorzystaniem klasycznych, tradycyjnych technik fotograficznych. Dla podkreślenia nastroju, fotografie są wykonywane na kliszy zarówno w czerni i bieli, jak i kolorze, a aparat analogowy skraca dystans między osobą fotografowaną a fotografującą.

Na wystawie zaprezentowane będzie 100 zdjęć, a cały zbiór pojawi się w albumie okolicznościowym z okazji 100-lecia Gdyni. Autorka skupiła się na wyszukiwaniu postaci stanowiących przekrój gdyńskiej społeczności, autentycznej tkanki ludzkiej. Osoby te tworzą podskórną historię miasta i są ważną częścią składową tego, co można nazwać gdyńskim klimatem. Projekt powstaje z kronikarskiej potrzeby zachowania w pamięci: tego pana z warzywniaka, tej starszej pani, która sprzedaje kapelusze. Przedstawia to, co dla nas, gdynian, jest istotne, i co stanowi o naszej gdyńskiej tożsamości - ludzie i ich historie osobiste.
Projekt zakłada także cykl spotkań z bohaterami portretów, odbywających się w formie luźnych rozmów, dyskusji lub spacerów. Celem spotkań jest przybliżenie sylwetek osób portretowanych, a przede wszystkim historii ich osiedlania się w Gdyni, ścieżki zawodowej, zmagań z materią życia na przestrzeni dekad, a także prywatnym gdyńskim szlakom oraz temu, co sprawia, że kochają swoje. Projekt jest swoistą kroniką antropologii miasta - zmieniającego się i wciąż ewoluującego tworu, żywego organizmu podlegającego ciągłej ewolucji. Poszukując odpowiedzi na pytanie o tożsamość miasta, pomijając oczywiste kryteria takie, jak pochodzenie, liczne doświadczenia, wiek czy uwarunkowania społeczne, projekt poddaje analizie istotę gdyńskości - jej nieprzeniknioną naturę. Projekt ucieka od przyjętych stwierdzeń o morzu i marzeniach, które wprawdzie zawierają część prawdy, ale tylko niewielki jej fragment. Wraz z portretami powstawać będą wywiady z osobami fotografowanymi. Album ze zdjęciami opatrzony będzie wypowiedziami bohaterów projektu oraz dłuższymi lub krótszymi tekstami autorstwa wybranych osób.
Zachowanie pamięci o ludziach i ich historiach: Portrety i towarzyszące im wywiady tworzą swoistą kronikę Gdyni, uwieczniając wspomnienia i historie mieszkańców. Stanowią one cenny materiał dla przyszłych pokoleń, pozwalając im poznać przeszłość miasta i jego mieszkańców.
Zbadanie pojęcia "gdyńskości" i specyfiki miasta:

Szczegóły realizacji: •
Wystawa będzie prezentowana w 2026 roku na placu Grunwaldzkim w Śródmieściu Gdyni. Wystawa będzie składać się z 100 fotografii. Portretom towarzyszyć będą opisy bohaterów i QR kody odsyłające do strony internetowej.
Album będzie zawierać 100 portretów wykonanych na przestrzeni 10 lat oraz teksty autorstwa Diany Lenart, opisujące historie bohaterów projektu. Album będzie dostępny dla mieszkańców we wszystkich gdyńskich bibliotekach.
Cykl Spacerów/Spotkań z bohaterami projektu: Spotkania będą odbywać się w różnych miejscach w Gdyni, np. w ulubionych miejscach portretowanych. Te w plenerze będą
miały formę spacerów, podczas których bohaterowie projektu będą opowiadać o swoich historiach i ulubionych miejscach w Gdyni.
Będą również organizowane spotkania dyskusyjne o tożsamości Gdyni i specyfice
miasta.
Prezentacja albumu odbędzie się w centralnym miejscu w Gdyni. Proponowane miejsca: Konsulat Kultury, Muzeum Miasta Gdyni
Będzie połączona z wystawą fotografii i spotkaniem z bohaterami projektu.
Strona www projektu : https://zgdyni.com/

Projektowanie uniwersalne

Tak

Cel projektu i uzasadnienie potrzeby jego realizacji

Celem projektu jest oddanie hołdu mieszkańcom Gdyni z okazji 100 lecia nadania jej praw miejskich. Portrety ukazują przekrój społeczności Gdyni - zarówno osoby, których sława obiegła świat, niemniej istotne postaci znane tylko mieszkańcom, a także te i tych, którzy nie mają swojego miejsca w panteonie gdyńskich osobowości. Osobiste historie i
portrety są próbą dotarcia do najsilniejszych więzi łączących bohaterów projektu z
Gdynią, poszukiwaniem odpowiedzi na pytania o zbiorową tożsamość miasta.

Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowe części zadania (m.in. opis, cena ilość) Koszt (cena x ilość)
1Klisze fotograficzne, chemia fotograficzna 3200 zł
2Wypożyczenie standów, wydruk zdjęć i instalacja wystawy na 2 tygodnie12000 zł
3Projekt graficzny książki/albumu 6300 zł
4Album oprawa twarda bez obwoluty 200 szt.45000 zł
5Teksty dodatkowe4000 zł
6Konsulat kultury x 5 4500 zł
7Wynagrodzenie dla osób prowadzących spotkania 6000 zł
8Nagłośnienie i obsługa techniczna podczas wernisażu5000 zł
9Przeprowadzanie wywiadów, redakcja tekstów, teksty autorskie14000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 100000 zł



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy