Joga w Przystani Widna 2A dla osób niewidomych i ich asystentów oraz dla wszystkich chętnych poznać jogę w ciemności.

W trakcie weryfikacji szczegółowej
Viktoriia Savytska (vsavitskaja@gmail.com)
projektodawca

Skrócony opis projektu

Joga w Przystani Widna 2A dla osób niewidomych i ich asystentów oraz dla wszystkich chętnych poznać jogę w ciemności. Będą odbywać się zajęcia z praktyki Jogi klasycznej, Yin Jogi lub Jogi Nidry. Wzrok jest oczywisty dla nas w codziennym życiu, a dla kogoś brak wzroku jest codziennością. Ty nic nie widzisz jak zamkniesz oczy, a ktoś widzi tak cały świat. Ten projekt pozwala towarzyszyć osobom niewidomym w nauczeniu się podstaw jogi i zachęcać ich do dalszej samodzielnej praktyki. Nie musisz mnie widzieć żeby zacząć swoją przygodę w jodze. Projekt przewiduje prowadzenie 40 różnorodnych 70 minutowych zajęć z Jogi w ciągu roku, raz lub dwa razy w tygodniu.


Charakter projektu

Dzielnicowy, Witomino

Typ projektu

Projekt mały

Kategorie projektu

sport i rekreacja, zdrowie i polityka społeczna


Lokalizacja projektu - Adres

Widna 2A

Lokalizacja projektu - Opis lokalizacji

Przystań Gdynia to miejsce mające na celu integracje społeczności Witomina podczas różnego rodzaju wydarzeń. Wspólna praktyka jogi, zwłaszcza włączająca osoby z różnych grup społecznych, idealnie wpasowuje się w założenia projektu i będzie mieć pozytywny wpływ na dobrostan i integracje mieszkańców.

Numery i obręby działek


Własność działek

---

Szczegółowy opis projektu

Projekt zakłada prowadzenie 40 różnorodnych 70 minutowych zajęć Jogi w ciągu roku w tym klasyczna Joga, Yin Joga i Jogi Nidry (Joga snu - prowadzona medytacja).
Zajęcia będą trwać 70 minut i przewidują praktykę różnych nurtów Jogi, zgodnie z przygotowanym planem. Będzie zawierać wszystkie niezbędne części praktyki tak aby była ona pełnowartościowa pod względem różnych aspektów fizycznych i mentalnych.
Każde zajęcia klasycznej Jogi będą mieć elementy wdrażające do pranajamy, jako narzędzie do samoregulacji; oraz szczegółowe wyjaśnienia wykonania każdej pozycji w części aktywnej, tak żeby osoby niewidome były w stanie zrozumieć jak ustawić ciało w przestrzeni. W kontekście wyciszenia będzie proponowana część końcowa, czyli shavasana z dźwiękoterapią. Taki rodzaj zajęć wspomaga wzmocnienie ciała i nabycie nawyku prawidłowego oddechu wraz z relaksacją.
Zajęcia w metodzie Yin Jogi to ćwiczenia bardziej spokojne. Są one skierowane na rozluźnienie i rozciągnięcie ciała, uwolnienia od napięcia fizycznego i mentalnego.
Joga Nidra - to prowadzona medytacja, połączona z pranayamą, która zanurza w stan relaksu, pozwala odprężyć się i zresetować układ nerwowy. Wszystkie te zajęcia wspierają gospodarkę hormonalną i układ nerwowy, wraz z kondycją fizyczną.
Zajęcia dedykowane osobom niewidomym, ale również wszystkim innym mieszkańcom dzielnicy Witomino. Mile widziane maski do snu na oczy, żeby otworzyć serce na inny wymiar własnej praktyki jogi.
Wzrok jest oczywisty dla nas w codziennym życiu, a dla kogoś brak wzroku jest codziennością.
Ty nic nie widzisz jak zamkniesz oczy, a ktoś widzi tak cały świat.
Ten projekt pozwala towarzyszyć osobom niewidomym w nauczeniu się podstaw jogi i zachęcać ich do dalszej samodzielnej praktyki.

Dzięki temu osoby uczestniczące w zajęciach będą miały okazję zanurzenia się w regularną aktywność fizyczną mającą dobroczynny wpływa na stan ciała i umysłu niezależnie od ich wieku i możliwości wzrokowych. Osoby z niepełnosprawnością wzroku mają mało okazji do samodzielnej aktywności fizycznej stąd zajęcia te mogą stanowić punkt wyjścia do zadbania o swoje ciało. Życie bez wzroku generuje szereg napięć w ciele, wpływa niekorzystnie na postawę ciała i sylwetkę. Zajęcia z jogi stanowią punkt wyjścia do rozluźnienia caiła i poznania go, jego możliwości i mobilności. Te zajęcia to przede wszystkim aktywność fizyczna i uspokojenie pędzących myśli.

Zajęcia Jogi są odpowiednie dla wszystkich dorosłych osób, nawet bez doświadczenia w jodze. Nauczyciel dopasowuje asany do możliwości ucznia w danym momencie, wspiera w tym aby praktyka była uważna i bezpieczna.
Osoby początkujące mają możliwość poznać podstawy jogi, dowiedzieć się jak bezpiecznie wchodzić w pozycje i w jaki sposób można wykonać modyfikacje w zależności od własnych możliwości i potrzeb.
Uczestniczki/cy mogą przychodzić bez zapisów cyklicznie bądź jednorazowo, nie ma potrzeby zapisywania się na cały cykl. W pojedynczej praktyce udział mogłoby brać 12-15 osób.
Zajęcia wzbogacą ofertę Przystani na Widna 2A, a dla mieszkańców dzielnicy wspólne praktyki mogą sprzyjać nawiązaniu i podtrzymywaniu relacji sąsiedzkich wśród różnych grup.
Wymagania odnośnie osoby przeprowadzającej zajęcia:

Doświadczenie w prowadzeniu zajęć powyżej 2 lat, doświadczenie w prowadzeniu praktyki jogi dla grupy osób niewidomych. Certyfikat ukończenia kursu nauczycielskiego co najmniej RYT 200 zgodnego z międzynarodową instytucją dająca akredytacje nauczycielskie “Yoga Alliance” i aktualne członkostwo w Yoga Alliance, mile widziany poziom RYT500 lub dyplom ukończenia studiów podyplomowych w kierunku. Posiadania dodatkowych certyfikatów, jogi Nidry i Yin Jogi zarejestrowanych w Yoga Alliance.

Projektowanie uniwersalne

Tak

Cel projektu i uzasadnienie potrzeby jego realizacji

Przeprowadzenie 40 różnorodnych zajęć Jogi, w tym klasyczna Joga, Yin Joga i Joga Nidra, dedykowanych osobom niewidomym, ale również wszystkim zainteresowanym mieszkańcom. Praktyki te mają wpływ na postawę ciała. Pozwalają rozluźnić napięcia w ciele i umyślę, gwarantują wsparcie i regenerację układu nerwowego, ogólne wyciszenie i redukcję stresu. Zajęcia wzbogacą ofertę Przystani na Widna 2A, dla mieszkańców dzielnicy wspólne praktyki mogą sprzyjać nawiązaniu i podtrzymywaniu relacji sąsiedzkich

Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowe części zadania (m.in. opis, cena ilość) Koszt (cena x ilość)
1Wynagrodzenie nauczycielki/nauczyciela jogi ( 40 x 300 PLN)12000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 12000 zł

Załączniki



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy