Niedzielne Mikrokoncerty u Franciszkanów.

W trakcie weryfikacji szczegółowej
Tomasz Raff (tomasz@otoja.org)
projektodawca

Skrócony opis projektu

Włączmy więcej muzyki klasycznej w gdyńską codzienność! Niech stanie się nasza wspólna, codzienna, dostępna, nie incydentalno-wydarzeniowa. Zorganizujmy 3 mikrokoncerty muzyki klasycznej w październiku, listopadzie i grudniu 2025 r. w Kościele pw. św. Antoniego i stwórzmy nowy trend! Koncerty niech będą krótkie (max 45 min), wokalno-instrumentalne, repertuar światowy oraz trójmiejski, wykonane przez artystów związanych z Gdynią. Dla gdynian wierzących i niewierzących, otwartych na kulturę tworzoną lokalnie. Pokażmy, że główne Wzgórze Gdyni może tętnić muzyką na co dzień, a zaproszeni są wszyscy, szczególnie ci którzy nie mogą lub nie chcą wyjeżdżać do instytucji kultury z sąsiednich miast.


Charakter projektu

Dzielnicowy, Wzgórze Św. Maksymiliana

Typ projektu

Projekt mały

Kategorie projektu

kultura, edukacja


Lokalizacja projektu - Adres

Kościół pw. św. Antoniego, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Matki Nadziei w Gdyni, ul. Ujejskiego 40.

Lokalizacja projektu - Opis lokalizacji

Jest to jeden z najlepiej widocznych i najbardziej rozpoznawalnych punktów w Gdyni, miejsce kultu, odwiedzin i pielgrzymek, ale też naturalna "sala koncertowa", w której może tętnić życie muzyczne.

Numery i obręby działek


Własność działek

---

Szczegółowy opis projektu

Proponujemy realizację 3 mikrokoncertów o czasie trwania do 45 minut, które dzięki miesięcznym odstępom czasowym i regularności wprowadzić mają stałą obecność muzyki klasycznej na Wzgórzu św. Maksymiliana oraz poszerzą codzienną ofertę kulturalną Gdyni. W planie mamy współpracę przede wszystkim z lokalnym, gdyńskim środowiskiem muzyków oraz zakomunikowanie gdyńskiej i trójmiejskiej publiczności, że nie trzeba jeździć do okolicznych miast, warto natomiast przyjechać do Gdyni, by usłyszeć perły klasycznej muzyki wokalno-instrumentalnej.

W programie koncertów znajdą się utwory sakralne od Baroku, po Współczesność ukazujące wspólną, europejską tradycję kulturową. Skorzystamy z kompozycji z tzw. repertuaru światowego (Bach, Brahms, Rheinberger i in.), których zestawimy z kompozytorami Trójmiejskimi (Schmiedtlein, Gronau, Janca) oraz jednym z muzycznych patronów Gdyni: Feliksem Nowowiejskim. Program koncertów dopełniony zostanie przez kompozycje sakralne żyjących, związanych z Trójmiastem kompozytorów: Renate Stivrina (aktualnej tytularnej organistki Parafii pw. św. Antoniego), Katarzyny Brochockiej i Adama Diesnera. Publiczność będzie mogła obcować nie tylko z dziełami dawnych mistrzów, ale także z utworami i osobami tworzących aktualnie, dla nas, kompozytorów. Kościół ten jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów na mapie Gdyni, posiada tradycję jako "sala koncertowa", przestrzeń wypełniana muzyką, jednakże, w ostatnich latach, bez ujednoliconej, spójnej wizji artystycznej i oferty kulturalnej.

Naszą działalnością niejako zrewitalizujemy działające tu niegdyś Centrum Kultury Chrześcijańskiej oraz pokażemy, że muzyka chrześcijańska, to nie tylko "ogniskowe piosenki oazowe", a wysublimowana muzyka najwyższej próby, wykonywana przez wysokiej klasy artystów z imponującym dorobkiem artystycznym.

Podobnie jak Katedra Notre Dame w Paryżu, tak też cała muzyka klasyczna - także sakralna - jest wspólnym europejskim dziedzictwem kulturowym, a świątynie mogą być postrzegane nie tylko jako centra duchowości, ale także centra kultury. Zakomunikowanie takiego podejścia do kultury oraz miejsc o proweniencji chrześcijańskiej pozwolić może na uczestnictwo w koncertach także osobom niezwiązanym z duchowością chrześcijańską.

Jak pokazał "testowy", koncert w lutym ("Mam dość!" Mikrokoncert niedzielny zorganizowany przez Autora niniejszego Projektu), gdynianie mają potrzebę i dużą chęć uczestnictwa w takich, niezobowiązujących, niewymagających przygotowań, przystępnych w formie, a bogatych w treść koncertach. Sięgając po ambitny repertuar i mieszając tzw. repertuar światowy z kompozycjami lokalnych twórców nie tylko zapraszamy do wspólnych przeżyć estetycznych, ale także będziemy edukowali oraz wspólnie poszukiwali punktów styku muzyki tworzonej przed dziesiątkami lat z rzeczywistością "tu i teraz". Pokażemy zatem, że koncerty sakralnej muzyki klasycznej nie muszą być niezrozumiałe, długie i trudno przyswajalne bez odpowiedniego przygotowania. Wszystkie utwory będą odpowiednio, w sposób przystępny omówione, a tekst podany także w tłumaczeniu na język polski.

Etapy realizacji projektu:
1. Wyłonienie i zakontraktowanie wykonawców.
2. Uzgodnienie i przygotowanie repertuaru.
3. Realizacja koncertów
4. Promocja (trwająca na każdym etapie realizacji, ukazująca pracę wykonawców przed koncertami, same koncerty, reakcje publiczności)
5. Dokumentacja audiowizualna (zdjęcia/filmiki wideo).

Projektowanie uniwersalne

Tak

Cel projektu i uzasadnienie potrzeby jego realizacji

Niedzielne Mikrokoncerty u Franciszkanów to projekt mający na celu włączenie muzyki klasycznej w krwiobieg Gdyni. Niech Gdyńskie Wzgórze św. Maksymiliana regularnie wypełnia muzyka klasyczna w jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów Gdyni, naturalnej sali koncertowej, miejscu odwiedzin i pielgrzymek - Kościele pw. św. Antoniego na Wzgórzu św. Maksymiliana. Gdynianie zasługują na więcej muzyki klasycznej lokalnie, by móc po sąsiedzku, wśród przyjaciół celebrować codzienność.

Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowe części zadania (m.in. opis, cena ilość) Koszt (cena x ilość)
1Honoraria dla wykonawców15000 zł
2Projekt i druk materiałów promocyjnych (plakaty/programy/ulotki)1000 zł
3Honorarium za koordynację zadania2000 zł
4Honorarium za dokumentację audiowizualną projektu2000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 20000 zł



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy