„Ognik – Sala edukacyjna dla najmłodszych”

W trakcie weryfikacji szczegółowej
kmpspgdynia (grzegorz.piechocki@straz.gda.pl)
projektodawca

Skrócony opis projektu

Edukacja dzieci i młodzieży, a także dorosłych w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i nie tylko, w Sali edukacyjnej „Ognik”.


Charakter projektu

Dzielnicowy, Śródmieście

Typ projektu

Projekt duży

Kategorie projektu

edukacja


Lokalizacja projektu - Adres

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni
ul. Władysława IV 12/14
81-353 Gdynia

Lokalizacja projektu - Opis lokalizacji

Symulator zagrożeń pożarowych i edukacji znajdować się będzie w Sali „Ognik” stanowiącej element szkoleniowy dla najmłodszych dzieci zlokalizowanej w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni.


Numery i obręby działek


Własność działek

---

Szczegółowy opis projektu

Sala edukacyjna Ognik to inicjatywa prowadzona przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni. Celem funkcjonowania powyższej salki jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa pożarowego oraz przeciwdziałania zagrożeniom. Program ten jest ukierunkowany na zwiększenie świadomości wśród dzieci, a zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone są z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych i sprzętu pożarniczego.
W ramach projektu chcielibyśmy uruchomić dodatkowe stanowisko Symulatora Zagrożeń Pożarowych i Edukacji Ekologicznej, które w sposób realny przedstawi najmłodszym zagrożenia, którą mogą czyhać na nich podczas codziennych czynności.
Symulator to nowoczesne urządzenie edukacyjne, które pozwala na wizualizację i symulację realnych zagrożeń pożarowych, wzbogaconych o efekty specjalne, takie jak dym oraz efekty dźwiękowe i wizualne.
Urządzenie zaprojektowano w formie kompaktowego modelu budynku w skali 1:14, stylizowanego na nowoczesną budowle, co łączy elegancję z funkcjonalnością. Dzięki sterowaniu za pomocą tabletu oraz wbudowanym kamerom HD, symulator zapewnia interaktywne i angażujące doświadczenia dla użytkowników.
Zakres symulowanych zagrożeń pożarowych: Pożar kominka w salonie, Pożar oleju na patelni na płycie indukcyjnej, Pożar ładującej się hulajnogi w garażu, Pożar paneli fotowoltaicznych, Pożar ładującego się telefonu komórkowego, Pożar sadzy w kominie, Pożar spalonych rzeczy na desce do prasowania.
Pozostałe zagrożenia ( na przykład symulowane diodami LED i elementami makiety) m.in.: Uszkodzone gniazdka i listwa prądowa, nagromadzenie materiałów palnych w garażu oraz niebezpieczne przechowywanie substancji łatwopalnych, zagrożenie wynikające z przypalonego kabla urządzenia AGD, substancje niebezpieczne codziennego użytku rozlane na podłodze, zaklejone wloty w wentylacji, świeczki ustawione przy materiałach łatwopalnych, iskrząca suszarka, mikrofalówka czy falownik, uszkodzona stacja ładowania samochodu elektrycznego, niedbała instalacja falownik – magazyn energii, uszkodzony piec gazowy, pęknięta szyba piekarnika, zastawiony dostęp do podręcznego sprzętu gaśniczego oraz wiele innych zagrożeń.

Projektowanie uniwersalne

Tak

Cel projektu i uzasadnienie potrzeby jego realizacji

Projekt ma na celu edukację dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa pożarowego oraz promowanie właściwych postaw w sytuacjach zagrożenia. Głównym założeniem projektu jest zwiększenie świadomości najmłodszych obywateli na temat zagrożeń pożarowych, a także nauczenie ich, jak postępować w przypadku pożaru czy innej sytuacji kryzysowej.

Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowe części zadania (m.in. opis, cena ilość) Koszt (cena x ilość)
1Symulator Zagrożeń Pożarowych i Edukacji Ekologicznej62000 zł
2Przygotowanie stanowiska pod symulator8000 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 70000 zł



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy
BESbswy