Śladem dawnej żwirowni przy ul. Śmidowicza - spacery i wykłady

W trakcie weryfikacji szczegółowej
MiastoTworcy (jumpajumpa@gmail.com)
projektodawca

Skrócony opis projektu

Projekt ma charakter krajoznawczy i miasto-poznawczy. Dawna żwirownia jest obiektem mało znanym nawet dla Oksywian i Oksywianek. Przed wojną i w czasie wojny służyła do wydobycia i transportu materiału z "górek" do portu. Dziś przy ul. Śmidowicza 59A (za budynkiem przedszkola Jantarek) stoją dwa relikty - betonowa sortownia oraz szachulcowy dom kierownika żwirowni. Torów już nie ma. Chcielibyśmy opowiedzieć tę historię.


Charakter projektu

Dzielnicowy, Oksywie

Typ projektu

Projekt duży

Kategorie projektu

kultura, edukacja, inna


Lokalizacja projektu - Adres

ul. Śmidowicza 59a

Lokalizacja projektu - Opis lokalizacji

pod tym adresem znajdują się relikty architektoniczne i techniczne dawnej (przedwojennej) żwirowni; jednocześnie większość obszaru od czasów zakończenia wojny (po zakończeniu funkcjonowania żwirowni) porasta las i skupiska krzewów, zasiedla różnorodna fauna i flora


Numery i obręby działek

dz. 1601 i 1603 obr Oksywie

Własność działek

Skarb Państwa

Szczegółowy opis projektu

"Śladami dawanej żwirowni" to projekt, który, jak sam obiekt żwirowni, składa się z dwóch komponentów: historycznego i przyrodniczego.
1. aby poznać historię dziedzictwa i architektury żwirowni, planujemy dwa wykłady. Podczas spotkań w Przystani Śmidowicza będzie można zobaczyć niepublikowane zdjęcia archiwalne, które utrwaliły dawny proces wydobywczy oraz zmieniający się w czasie układ budynków służących temu wydobyciu. Przyjrzymy się także architekturze dwóch reliktów, które pozostały do dziś - betonowej konstrukcji sortowni żwiru oraz szachulcowej konstrukcji domu zarządcy żwirowni.
2. aby poznać faunę i florę dawnej żwirowni, która od 70 lat zarasta naturalną sukcesją przyrodniczą planujemy 5 spacerów: ziołowy, dendrologiczny i ornitologiczny. Oczami specjalistów przyjrzymy się temu bogactwu przyrodniczemu.

Dodatkowo, aby pomóc odkryć żwirownie, przewidujemy 2 wydarzenia w charakterze "sprzątania świata" tj. zamówienie kontenera na odpadki i społeczne uprzątnięcie zalegających w lesie wysypisk. Będzie to wymagało zakupu ochronnych rękawic i sprzętu ogrodowego oraz dodatkowych opłat za wywóz śmieci frakcji zmieszanej. Na zakończenie społecznego wysiłku, przewidujemy piknik-poczęstunek oraz koncert akustyczny. Wszystkie sprzęty, które pozostaną po tym wydarzeniu zostaną przekazane do Przystani.

Chcemy zachować pamięć o tych wydarzeniach, miejscu i społecznej aktywności dlatego planujemy wydanie albumu podsumowującego oraz promującego to mało znane miejsce na mapie Gdyni. Album będzie opatrzony profesjonalnymi fotografiami współczesnymi obiektów, streszczeniem wykładów historycznych i odkryć przyrodniczych oraz pięknymi zdjęciami przyrody. Uzupełniony zostanie profesjonalnymi opisami dziedzictwa, które łatwo może zniknąć z oksywskiego krajobrazu. Oraz tekstami popularyzującymi miasto-poznanie.

Projektowanie uniwersalne

Nie

Uzasadnienie projektowania uniwersalnego:

Spacery po górkach będą niedostępne dla osób o znacznym stopniu ograniczeń mobilności. Jeden ze spacerów, jeśli będzie to możliwe do zrealizowania przez wykonawcę) możemy poprowadzić traktem w Parku Leśnym. Pozostałe, w związku z celem projektu, powinny odbyć się w lesie w okolicy żwirowni. Wykłady historyczne, jeśli odbędą się w Przystani Śmidowicza, będą w pełni dostępne.

Cel projektu i uzasadnienie potrzeby jego realizacji

Projekt ma charakter krajoznawczy i miasto-poznawczy. Dawna żwirownia jest obiektem mało znanym nawet dla Oksywian i Oksywianek. Przed wojną i w czasie wojny służyła do wydobycia i transportu materiału z "górek" do portu. Dziś przy ul. Śmidowicza 59A (za budynkiem przedszkola Jantarek) stoją dwa relikty - betonowa sortownia oraz szachulcowy dom kierownika żwirowni. Torów to transportu wagonów już nie ma. Chcielibyśmy opowiedzieć tę historię.

Przybliżone koszty realizacji projektu

Lp. Składowe części zadania (m.in. opis, cena ilość) Koszt (cena x ilość)
1spacer zielarski - 2 szt3000 zł
2spacer ornitologiczny - 1 szt1000 zł
3spacer dendrologiczny - 2 szt3000 zł
4spacer porządkowy - 2 szt 5000 zł
5piknik z koncertem akustycznym - 1 szt.8000 zł
6fotograf (wraz z obróbką do publikacji; min 30 zdjęć)3000 zł
7teksty do publikacji (2 autorów; max 2000 znaków)3500 zł
8redakcja i skład7000 zł
9druk (limitowana wersja - 100 szt.; szyta w twardej oprawie) 10000 zł
10grafiki (mapa i rysunki do publikacji)3000 zł
11promocja wydarzeń (plakaty i social media)1500 zł
12zakup sprzętu do porządkowania (sekator, piła do gałęzi)800 zł
Przybliżony łączny koszt realizacji projektu: 48800 zł

Załączniki



Komentarze


Ten projekt nie posiada komentarzy